Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7540 miejsce

Borneo. Naukowcy odkryli cztery gatunki pająków

Indonezyjskie lasy równikowe wciąż kryją wiele tajemnic. Do tych odkrytych od wtorku można zaliczyć cztery gatunki pająków z Borneo (Kalimantan).

10-centymetrowy Pająk Jawajski rozpina sieć w cieniu palm. / Fot. Piotr ŚmieszekBogactwo indonezyjskiej flory i fauny wciąż zaskakuje naukowców. We wtorek agencja Antara poinformowała o kolejnym odkryciu w indonezyjskiej części wyspy Borneo. Tym razem „łupem” badaczy okazały się cztery nowe gatunki pająka.

Odkrycia dokonał zespół trójki naukowców pod kierownictwem Cahyo Rahmadi, badacza z Indonesian Institut of Society w Dżakarcie. Pozostali dwaj to Australijczyk M.Harvey z Western Australian Museum i J.Kojima z japońskiego uniwersytetu Ibaraki.

Wszystkie cztery gatunki zlokalizowano we wschodniej części Borneo (Kalimantan), w Jaskiniach Sangkulirang u podnóża góry Muller. Jeden z odkrytych pająków otrzymał od naukowców nazwę Sarax Yayukae na cześć indonezyjskiego naukowca, który wspierał zespół odkrywców w ich pracach.

Kolejny to Sarax Sangkulirangensis, którego gatunki pochodne można spotkać również na Sumatrze w okolicach Jeziora Toba. „Następnym wpisem” do bogatej księgi fauny Indonezji jest Sarax Mardua, a ostatni to Sarax Cavernicola, gdyż egzystuje jedynie w jednej jaskini.
Jak poinformował naczelny odkrywca profesor Cahyo, trzy z nowo odkrytych gatunków od razu zaliczyć należy do zagrożonych w związku z prowadzonymi w okolicach pracami wiertniczymi w przemyśle wydobywczym.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dzięki za miłe recenzje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informacja na /5/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pająki!!! Nigdy ich nie lubiłem. Na Borneo jednak mimo wszystko chętnie bym się wybrał. Interesująca informacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olfa
  • Olfa
  • 17.09.2010 11:58

I to jest ciekawa informacja...dość "krzyżowania" się w mediach!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.