Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17389 miejsce

Bornholm - romańska rotunda w Nyker

Współautorzy: Leszek Lubicki

Ny Kirke w Nyker na Bornholmie (Dania) to jedna spośród czterech znajdujących się na wyspie rotund romańskich.

Widok na główne wejście od strony południowej / Fot. Mira GizaW Danii zachowało się do naszych czasów 7 rotund romańskich, z czego aż 4 możemy podziwiać na Bornholmie. Przypuszcza się, że do wybudowania rotund przyczynili się Templariusze, którzy zgodnie z jedną z teorii, mieli na Bornholmie ukryć Świętego Grala, a same rotundy mają kryć w sobie inne ich cenne skarby. Badania wykazały, że wybór miejsca wzniesienia wszystkich czterech rotund nie jest przypadkowy, gdyż budowle te można połączyć jednym ruchem cyrkla.

Jedno z trzech drewnianych wejść / Fot. Mira GizaNy Kirke, czyli Nowy Kościół, tę nazwę otrzymał w połowie XVI wieku, natomiast w średniowieczu był znany pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Jest najmłodszym i najmniejszym z kościołów rotundowych na wyspie. Został wzniesiony w połowie XII wieku i przypisuje się mu tak, jak i pozostałym rotundom, różne dodatkowe funkcje, między innymi obserwatoriów astronomicznych, a także ze względu na metrową grubość muru, pomieszczeń chłodniczych. Rotunda pełniła także funkcje obronne, świadczą o tym między innymi rozglifione maleńkie okna, których część została w późniejszym okresie poszerzona.

Ny Kirke jest świątynią orientowaną, zbudowaną z granitowych ciosów i składa się z okrągłego korpusu, kwadratowego prezbiterium oraz apsydy. Dodatkowo w późniejszym okresie, ale jeszcze w średniowieczu, dobudowano kruchtę, która zasłoniła południowy portal z półokrągłym tympanonem wykonanym z jednego kawałka wapienia, dzięki czemu zachował się nienaruszony do czasów obecnych.

Kolumna w samym środku rotundy / Fot. Mira GizaRomańska chrzcielnica wewnątrz rotundy / Fot. Leszek LubickiOłtarz główny w apsydzie z XVII wiecznym żyrandolem / Fot. Leszek LubickiWewnątrz rotundy znajduje się szeroka kolumna wykonana z miejscowego kamienia niespotykana w żadnej z rotund romańskich w Polsce. Jest ona w dolnej części pomalowana na biało, natomiast fryz powyżej kolumny jest zdobiony freskami XIII wiecznymi złożonymi z 13 scen z motywami Męki Pańskiej. W prezbiterium możemy podziwiać późnoromańską chrzcielnicę z szarego wapienia, wykonaną z piaskowca płytę ołtarza, a także żyrandol pochodzący z 1594 roku.

Na początku XVIII wieku do ściany zachodniej oraz północno-wschodniej zostały dobudowane dwa różnej wysokości murki, które miały na celu zapobieżenie osunięciu się ścian świątyni. Natomiast prace rekonstrukcyjne w latach 1959-1960 przywróciły portalowi północnemu jego pierwotny wygląd.

Fragment cmentarza na placu przy kościele / Fot. Leszek LubickiW niewielkiej odległości od kościoła stoi dzwonnica, w której znajdują się dwa dzwony, jeden z 1639 roku, a drugi z 1725 roku. Wokół rotundy możemy obejrzeć liczne nagrobki oraz tablice upamiętniające ważne daty z życia kościoła oraz całej miejscowości Nyker. Między innymi tablice z nazwiskami oraz datami służby proboszczów tej parafii sprzed reformacji czy tablicę upamiętniającą ofiary zarazy w roku 1518 oraz 1564. Całość została natomiast otoczona murem z trzema drewnianymi bramami, przy czym wschodnie wejście jest najstarszym tego typu na Bornholmie.

Dzwonnica znajduje się niedaleko rotundy / Fot. Leszek LubickiAutorka przyglądająca się rotundzie zza ogrodzenia / Fot. Leszek LubickiNy Kirke można zwiedzać w sezonie od maja do października w dni powszednie w godzinach od 8 do 16 za symboliczną kwotę 7 koron wrzucaną do stojącego w kruchcie pudełka, którego nikt nie pilnuje, a więc polskie wycieczki, jak zauważyliśmy, nie płacą. My zapłaciliśmy.Wczesnogotyckie freski na kolumnie rotundy ze scenami Męki Pańskiej / Fot. Leszek LubickiFreski nad portalem północnym / Fot. Leszek LubickiBogato zdobiony łuk krzyżowy / Fot. Leszek Lubicki
Kamień runiczny wewnątrz rotundy / Fot. Leszek LubickiKruchta i główne wejście do rotundy. Po lewej widoczna skarbonka na pieniądze za zwiedzanie / Fot. Mira GizaWidok na portal północny / Fot. Mira GizaWidok na apsydę z rozglifionymi oknami / Fot. Leszek Lubicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kolejny świetny, Wasz materiał z Bornholmu. Wyspa jest rzeczywiście fantastyczna. Szczerze Wam zazdroszczę pogody. Byłam tam tylko raz i to tylko na jeden dzień a pogoda była średnia link Oczywiście z niecierpliwością czekam na kolejne galerie z Waszej bornholmskiej wyprawy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.