Facebook Google+ Twitter

Bornholm to miejsce niezwykłe! Dlaczego tak mało o nim wiemy?

Bornholm - ta mała duńska wysepka w ostatnim czasie stała się niezwykle popularnym miejscem na wakacyjne wypady nie tylko dla turystów z Niemiec i Szwecji, ale i również z Polski.

Nyker kirke / Fot. J.LampertSamo położenie w południowo-zachodniej części Bałtyku umożliwia dotarcie do wyspy na trzy sposoby: statkiem, promem i samolotem. Jej powierzchnia wynosi 588,5 km², zaś linia brzegowa sięga niecałe 150 km długości, dzięki czemu można zwiedzić cały obszar nawet w ciągu jednego dnia (!) Dla ciekawskich, żądnych przygód i wnikliwego zapoznania się z nietypową strukturą terenu i jej zabytkami, organizowane są zarówno wczasy stacjonarne, jak i kilkudniowe wycieczki rowerowe. Wysepka potrafi urzec swym pięknym krajobrazem prawie każdego. Jej historia sięga czasów bardzo odległych (około 8000 lat p. n.e.), kiedy była Gudhjem / Fot. J.Lampert jeszcze połączona z lądem terenów dzisiejszej Polski i Niemiec. Na podstawie znalezisk archeologicznych i badań historyków oceniono, że wyspa odłączyła się od lądu stałego jakieś 6000-4500 lat p. n.e. Nazwa Bornholm pochodzi od zamieszkujących niegdyś wyspę (do ok.V-VI wieku) plemion Burgundów (wcześniejsze nazwy wyspy: Burgunarholm lub Burgondhar).

Historia Bornholmu jest niezwykle burzliwa i związana z wieloma legendami. Co jakiś czas toczyły się tu kolejne bitwy. Wojny przyczyniły się do zniszczenia Ruiny Hammershus / Fot. J.Lampertwiększości zabytków. Ruiny zamku Hammershus (na północy) były niegdyś siedzibą władz kościelnych, zaś po zburzeniu zamku królewskiego Lilleborg (w centrum wyspy), Hammershus został jedynym zamkiem na wyspie. Z kolei trzeba przyznać, że ośrodków sakralnych, jak na tak mały obszar, jest tu dość sporo. Najważniejsze z nich, to cztery kościoły rotundowe (podobno jedyne na świecie), które niegdyś pełniły funkcje obronne. Mowa tu o: Osterlars kirke, Nylars kirke, Nyker kirke i Olsker kirke, zbudowane najprawdopodobniej w XII-tym wieku. Charakterystyczny układ rozmieszczenia kościołów i wzgórz na mapie sprawia wrażenie tajemniczego schematu. Nie sposób Układ kościołów przypomina gwiazdozbiór Kruka / Fot. J.Lampertnie zauważyć, że większość tych obiektów położona jest w prostej linii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ludzie tam są jakby szczęsliwsi, żyją wolniej i spokojniej, jak jest nakaz jazdy na całej wyspie 80 km/h to wszyscy tak jeżdżą i już

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zatem...trzeba ją odwiedzić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję, pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każda osoba, która była na tej wyspie, namawia do jej poznania. Coś w tym musi być:)
Dobrze się czyta Pani tekst. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.