Facebook Google+ Twitter

Borusewicz w Rosji: Pierwszego dnia odwiedził Petersburg

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-25 08:34

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w pierwszym dniu dwudniowej wizyty w Rosji spotkał się z władzami Petersburga. Głównym tematem rozmów były sprawy związane z działaniem Domu Polskiego w tym mieście.

W sobotę Bogdan Borusewicz weźmie udział w obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Przez wiele lat sam fakt bycia Polakiem w Związku Radzieckim groził poważnymi konsekwencjami, począwszy od trudności w zdobyciu wykształcenia i wyborze miejsca zamieszkania, a skończywszy na osadzeniu w łagrze. Dziś Polonia w Rosji jest w dużej mierze rosyjskojęzyczna i w niewielkim stopniu aktywna społecznie.

Z drugiej strony otwarty dwa lata temu przez małżonki prezydentów Polski i Rosji Dom Polski w Petersburgu pęka w szwach. Dlatego też marszałek Senatu prosił władze tego miasta o pomoc w przydzieleniu i zaadaptowaniu dodatkowej powierzchni.

Bogdan Borusewicz, właśnie w Domu Polskim, spotka się z prezesami organizacji polonijnych. W ocenie marszałka współpraca z władzami i samorządami układa się dobrze. Problemem jest głównie brak pieniędzy na działalność, naukę języka polskiego, polskie wydawnictwa, biblioteki.

Marszałek Senatu jest konstytucyjnym opiekunem Polonii.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.