Facebook Google+ Twitter

Borusewicz: zamieńmy się prezydencją UE z Węgrami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-04 07:47

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz chce, aby Polska zamiast organizować przyspieszone wybory z powodu prezydencji w UE, zamieniła się z Węgrami. O sprawie pisze "Rzeczpospolita"


W lipcu 2011 roku nasz kraj przejmie na sześć miesięcy przewodzenie posiedzeniom Rady UE. Jednocześnie jesienią 2011 roku mają się odbyć wybory parlamentarne. Eksperci twierdzą, że w trakcie prezydencji niedopuszczalna jest zmiana władzy w kraju. Nasi politycy muszą bowiem być wcześniej przygotowani do pracy w UE. Będą między innymi przewodniczyć posiedzeniom rad w Unii. Trzeba też przeszkolić około 400 urzędników. Dlatego MSZ od miesięcy się głowi, jak rozwiązać problem, a jedynym wyjściem wydają się przyspieszone wybory.
Jednak Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, zaproponował politykom rządu, aby Polska zamieniła się terminami prezydencji z Węgrami. Oni mają przejąć przewodzenie przed nami, czyli w pierwszej połowie 2011 roku.

Eksperci podważają jednak realność tego pomysłu ze względu na dwie sprawy. Po pierwsze, musielibyśmy dużo wcześniej być gotowi z programem prezydencji, a po drugie, zaburzałoby to całą logikę przydzielania prezydencji, która oparta jest na tak zwanych trójkach krajów członkowskich. Polska jako duży kraj jest w trójce z Danią i Cyprem. Gdybyśmy się zamienili, weszlibyśmy do trójki z Hiszpanią, drugim dużym krajem.
Więcej - w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.