Borussia Dortmund zmiażdżyła Ajax w Amsterdamie. Dwa gole Lewego!

Borussia Dortmund nadspodziewanie łatwo poradziła sobie w Amsterdamie z miejscowym Ajaxem w 5. kolejce Ligi Mistrzów przy bardzo żywo reagującej publiczności, wygrywając aż 4:1 po dwóch golach Robert Lewandowskiego oraz po jednym Mario Goetze i Marco Reusa. Gwiazdą wieczoru był Goetze, który miał udział przy wszystkich bramkach Dortmundczyków! Wygrana ta, przy remisie w korespondencyjnym meczu Manchesteru City z Realem Madryt zapewniła Borussi awans z pierwszego miejsca w "grupie śmierci" do najlepszej "16".

/ Fot. EPA/STANLEY GONTHAPodopieczni Juergena Kloppa całkowicie panowali na Amsterdam Arena, prezentując niezwykle dojrzały, poukładany i wyrachowany futbol. Westfalczycy stosowali niesamowity pressing na połowie rywala, z którym kompletnie nie mogli poradzić sobie zawodnicy Franka de Boera.

Pierwszy gol padł już w 8. minucie spotkania, kiedy to dwójkową, kombinacyjną akcję przeprowadzili między sobą wielkie nadzieje niemieckiej reprezentacji: Goetze i Reus. Pierwszy podawał, a drugi umieścił piłkę w siatce Vermeera po uderzeniu z pięciu metrów.

Na kolejną bramkę kibice zgromadzeni na Amsterdam Arenie czekali do 36. minuty. Fantastyczną akcję przeprowadził Goetze, który przy biernej postawie obrońców wymanewrował całą defensywę gospodarzy i płaskim strzałem po krótkim rogu podwyższył prowadzenie Westfalczyków.

Zaledwie pięć minut później Borussia cieszyła się z trzeciego gola. Swoją bramkę dołożył Lewandowski, który z bliskiej odległości dobił strzał Goetze. Prowadzenie podopiecznych Kloppa po 41 minutach to był już nokaut, którego nikt z sympatyków Ajaxu zupełnie się nie spodziewał.

Druga połowa toczyła się także pod dyktando Dortmundczyków, ale gospodarze również mieli swoje szanse. Jednak w bramce BVB dobrze spisywał się Roman Weidenfeller. W 67. minucie, bohater tego meczu Goetze z lewego skrzydła dograł idealnie piłkę do napastnika reprezentacji Polski Lewandowskiego, który mimo tego, że przyjął ją trochę niedokładnie zdołał zmieścić w bramce Vermeera. Był to już czwarty gol Lewego w tegorocznych rozgrywkach Ligi Mistrzów. W 70. minucie za bohatera spotkania Goetze wszedł polski skrzydłowy Jakub Błaszczykowski.