Borussia przegrywa derby Westfalii. Lewandowski liderem

Borussia Dortmund przegrała 2:1 z Schalke 04 w 142. derbach Westfalii. Wyniku nie uratował Robert Lewandowski, który strzelił swoją 17. bramkę w tym sezonie w Bundeslidze.

Robert Lewandowski beim Saisonstart von Borussia Dortmund 2010 http://en.wikipedia.org/wiki/File:Robert_Lewandowski_2010.jpg / Fot. Christopher NeundorfNa stadionie w Gelsenkirchen Borussia szybko została zdominowana przez gospodarzy. Już w 12. minucie swoją szansę wykorzystał Julian Draxler, niepilnowany przez Hummelsa. Ku ogromnej radości miejscowych kibiców, którzy wręcz nienawidzą żółto-czarnych, Schalke objęło prowadzenie 1:0. W 26. minucie Schalke mogło podwyższyć wynik, ale Goetze wybił piłkę z linii bramkowej. Kilka minut później w dogodnej sytuacji strzeleckiej ponownie znalazł się Draxler, jednak świetnie wyczuł go Weidenfeller. Dopiero w 35. minucie udało się gospodarzom podwyższyć prowadzenie na 2:0 po strzale Klaasa-Jana Huntelaara.

Borussia zagrała słabą pierwszą połowę, dlatego piłkarze Juergena Kloppa schodzili do szatni w kiepskich humorach. Nie mogło być inaczej, ponieważ porażka w Gelsenkirchen boli podwójnie. Borussii zdecydowanie zabrakło charakteru i pomysłu na grę.

Drugie 45 minut przyniosło nieco lepszy obraz Borussii. Grę mieli zmienić Marco Reus, który ku powszechnemu zdziwieniu zaczął mecz na ławce rezerwowych oraz Nuri Sahin. W 59. minucie Robert Lewandowski otrzymał piłkę od Kuby Błaszczykowskiego i wykorzystał sytuację sam na sam z Timo Hildebrandem. Polak zaliczył w barwach Borussii w tym sezonie 17. ligowe trafienie, co daje mu pozycję samodzielnego lidera w klasyfikacji najlepszych strzelców Bundesligi. Lewandowski miał jeszcze kilka szans na wyrównanie i odwrócenie losów spotkania, jednak sytuacji zarówno z 72. i 87. minuty meczu nie wykorzystał.

Dla Borussii jest to już druga porażka w derbach Zagłębia Ruhry w tym sezonie. Na Westfalenstadion również ulegli Schalke 2:1, pomimo trafienia Roberta Lewandowskiego. Mecze pomiędzy Schalke a Borussią zawsze wywołują spięcia między kibicami obu drużyn, co miało miejsce także podczas tego spotkania. Pomimo znakomitej organizacji niemieckich stadionów, podczas derbów Westfalii zawsze dochodzi do aktów stadionowego chuligaństwa.

Borussia Dortmund pomimo porażki utrzymała pozycję wicelidera z jednym punktem przewagi nad Bayerem Leverkusen.

Schalke 04 - Borussia Dortmund 2:1 (2:0)