32487 miejsce

Borussia uciekła spod włoskiego topora. Polacy strzelali i asystowali [WIDEO]

Borussia Dortmund pokonała Napoli 3:1 i przed ostatnią kolejką fazy grupowej Ligi Mistrzów jest bardzo bliska awansu. W meczu z Włochami z dobrej strony pokazali się Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski - pierwszy wywalczył karnego i zaliczył asystę, a drugi strzelił gola na 2:0.

Jakub Błaszczykowski / Fot. EPA/ROLF VENNENBERNDPrzed meczem w Dortmundzie Napoli miało trzy punkty przewagi nad Borussią. W pierwszym spotkaniu obu drużyn Włosi wygrali 2:1 i w przypadku zwycięstwa lub remisu zapewniliby sobie awans do kolejnej rundy Ligi Mistrzów (o kolejności w tabeli decyduje bilans meczów bezpośrednich). Dla Borussii liczyło się tylko zwycięstwo.

Spotkanie ułożyło się dla gospodarzy bardzo dobrze. Już w 10. minucie meczu Marco Reus pewnie wykorzystał rzut karny, podyktowany po szarpaninie w polu karnym, w której arbiter dopatrzył się faulu na Robercie Lewandowskim. Chwilę później Polak sam mógł wpisać się na listę strzelców, kiedy doskonałym podaniem w pole karne obsłużył go Mchitarian, ale podcięta przez napastnika piłka, wylądowała za bramką. Do przerwy wynik nie uległ zmianie.

Prawdziwe emocje zaczęły się w drugiej połowie. Kluczowa okazała się 60. minuta, kiedy w sytuacji sam na sam z Weindenfellerem znalazł się Gonzalo Higuain. Bramkarz Borussii wygrał ten pojedynek, a kontratak gospodarzy przyniósł im kolejną bramkę. Reus doskonale wyłożył piłkę Błaszczykowskiemu, który ze spokojem posłał ją między nogami interweniującego Pepe Reiny.

Przy stanie 2:0 dla Borussii Napoli musiało rzucić się do ataku. Ich starania się opłaciły. W 71. minucie Sebastian Kehl stracił piłkę na własnej połowie, Higuain świetnie wypuścił Lorenzo Insigne, a ten pokonał strzałem w długi róg Windenfellera. Tym razem bramkarz Borussii popełnił błąd, niepotrzebnie wychodząc z bramki.

Borussia nie zamierzała bronić wyniku i dążyła do zdobycia trzeciej bramki. Pierwszą szansę zmarnował Pierre-Emerick Aubameyang, który w sytuacji sam na sam z Reiną znalazł się po doskonałym podaniu Lewandowskiego. Tym razem górą był bramkarz Napoli. Chwilę później Borussia powtórzyła tę akcję z lepszym skutkiem. W 78. minucie Robert Lewandowski znowu obsłużył Aubameyanga, a tym razem Gabończyk z zimną krwią podciął piłkę nad hiszpańskim golkiperem.

W tej sytuacji Jürgen Klopp zdecydował się ściągnąć z boiska ofensywnego Reusa, za którego wprowadził prawego obrońcę Łukasza Piszczka. Do końca spotkania Borussia rozsądnie broniła wyniku i po ostatnim gwizdku, dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich pojedynków, mogła cieszyć się z wyprzedzenia Napoli w tabeli grupy F.

W ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów Borussia zagra na wyjeździe z Marsylią, a Napoli podejmie Arsenal. Dortmundczykom awans da każde zwycięstwo. Napoli musi liczyć na potknięcie Niemców lub bardzo wysoko pokonać Arsenal (w pierwszym spotkaniu Londyńczycy wygrali 2:0).

Borussia Dortmund - Napoli 3:1 (1:0)
1:0 Marco Reus 10' - karny, 2:0 Jakub Błaszczykowski 60', 2:1 Lorenzo Insigne 71', 3:1 Pierre-Emerick Aubameyang 78'