Facebook Google+ Twitter

Borys Godunow już wkrótce na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-22 18:23

Duet Mariusz Treliński i Boris Kudlička przygotowuje w warszawskim Teatrze Wielkim monumentalne przedstawienie. W międzynarodowej oprawie miłośnicy opery 30 października zobaczą premierę "Borysa Godunowa" Modesta Musorgskiego.

 / Fot. mat. prasoweW interpretacji Mariusza Trelińskiego Borys Godunow jest współczesną opowieścią o mechanizmach władzy. Przedstawienie wyrasta z szekspirowskiej wizji historii, w której pierwsza zbrodnia, popełniona w celu zdobycia władzy nieuchronnie pociąga za sobą kolejne. Serię może przerwać dopiero krwawa detronizacja uzurpatora. Reżyser bezlitośnie obnaża zakulisowe walki o tron, chłodne manipulacje emocjami tłumu, wpływ mediów na kreowanie i strącanie z piedestału kolejnych idoli masowej wyobraźni. Wybrana przez Mariusza Trelińskiego
pierwsza wersja partytury nadaje obrazowi dramatyczną czystość, niezmąconą zbędnymi ozdobnikami.

Równie klarowna jest też jego inscenizacja, jedna z nielicznych, którym udało się uniknąć jednoznacznego potępienia Godunowa. Okrutny tyran ma u Trelińskiego także ludzkie oblicze
ojca, który pragnie zapewnić własnym dzieciom spokój i szczęście. Zbrodnie, jakich się dopuścił, uniemożliwią spełnienie tych marzeń. Monumentalne dzieło mistrza rosyjskiej szkoły narodowej Modesta Musorgskiego w przenikliwej inscenizacji Trelińskiego łączy w sobie emocje nieśmiertelnego piękna muzyki z poruszającą analizą obrazu władcy – niezależną od czasu i miejsca, w których przyszło mu rządzić.

Twórcy spektaklu:

Dyrygent: Keri-Lynn Wilson
Reżyseria: Mariusz Treliński
Scenografia: Boris Kudlička
Kostiumy: Magdalena Musiał
Choreografia: Tomasz Wygoda
Przygotowanie chóru: Bogdan Gola
Przygotowanie chóru Alla Polacca: Sabina Włodarska
Dramaturg: Piotr Gruszczyński
Reżyseria oświetlenia : Marc Heinz
Projekcje: Arjen Klerkx

Soliści, Chór i Orkiestra Opery Narodowej, Chór Alla Polacca, uczennice ze Szkoły Baletowej im. Romana Turczynwicza, aktorki, mimowie, modelki, statyści.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.