Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35895 miejsce

"Borys Godunow" - kolejna megaprodukcja Opery Wrocławskiej

Wielkie widowiska operowe stały się wizytówką Opery Wrocławskiej, dotychczas zrealizowano ich 14, obejrzało je blisko 300 000 osób! Kolejnym, piętnastym spektaklem będzie „Borys Godunow” – zapowiada się następny sukces.

Plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego / Fot. Andrzej Pągowski/Sebastian OttenbreitNa dzisiejszej konferencji dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik przedstawiła bilans przygotowań do inscenizacji. Na spotkaniu z dziennikarzami obecni również byli realizatorzy i artyści.
Reżyserii podjął się Jurij Aleksandrow – jeden za najwybitniejszych rosyjskich reżyserów teatralnych. Dyplom zdobył w Narodowym Konserwatorium Leningradzkim w 1974 r., założył i kieruje Operą w Sankt Petersburgu. Aleksandrow nie boi się eksperymentów z operą. Swoje inscenizacje opiera na własnych, głębokich przemyśleniach, licznych alegoriach i metaforach. Oryginalne koncepcje czynią go innowatorem opery.

- Zachęcamy do wysłuchania i obejrzenia „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego, pierwszej opery rosyjskiego kompozytora wystawianej w wersji oryginalnej przed tak wielką publicznością we Wrocławiu. To wspaniałe dzieło muzyczne ostatni raz prezentowano w Operze Wrocławskiej w 1972 roku, a zatem przed 35 laty. Nadeszła więc pora, aby przypomnieć melomanom tę porywającą, przepiękną muzykę – powiedziała Ewa Michnik. Sześć spektakli obejrzy 20 tysięcy osób, a o dobre miejsca na widowni nie jest łatwo, ponieważ tradycją stało się to, że na takich wydarzeniach pojawiają się gości zza granicy.

Reżyser wykorzystuje monumentalną architekturę Hali Stulecia (dawniej: Hali Ludowej) jako naturalną scenerię spektaklu. Gigantyczne dekoracje, nowoczesne środki teatralne, efekty multimedialne połączone z projekcjami filmowymi – wszystko to ma zachwycić i oddać ponadczasową opowieść o mechanizmach władzy w Rosji. Fabuła opiera się na historycznych wydarzeniach z początku XVI wieku. Borys Godunow zostaje oskarżony o zabicie potomka Iwana Groźnego. Całą sytuację wykorzystuje nowicjusz Grigorij, który podaje się ocalałego carewicza Dymitra. Dyrektor Ewa Michnik nie wyklucza, że "Borys Godunow" stanie się wydarzeniem roku. / Fot. Sebastian Ottenbreit
Wspaniałe kostiumy to kolaż strojów z minionych epok, wzbogaconych elementami współczesności. Ich autorką jest Małgorzata Słoniowska. W muzyce przewijają się monumentalne partie chóru oraz wątki z rosyjskich pieśni ludowych. Scenograf Paweł Dobrzycki zadba o gigantyczne dekoracje, by widzowie mogli się poczuć jak w potężnej, carskiej Rosji.
W spektaklu wystapią gwiazdy polskich i światowych scen operowych, m.in. Leonid Zachozajew, solista Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i Janusz Monarcha z Wiener Staatsoper. Solistom będzie towarzyszyć orkiestra Opery Wrocławskiej pod batutą jej dyrektor Ewy Michnik, chór i balet Opery Wrocławskiej oraz Chór Męski Politechniki Poznańskiej „Cantamus”. Kierownictwo muzyczne przedsięwzięcia objęła Ewa Michnik.

Spektakle odbędą się 19, 20, 21, 26, 27 i 28 października. Bilety na "Borysa Godunowa" będą kosztować od 20 do 100 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuje za pozdrowienia :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) mimo, że z zawiści dawać nie powinnam, bo sama chciałam o tym napisać! ;-)
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.