Facebook Google+ Twitter

Boska cząstka jednak istnieje? Możemy się tego dowiedzieć w 2012 roku

Zapowiadane oświadczenie naukowców z ośrodka CERN odbyło się we wtorek. Stanowisko fizyków poszukujących bozonu Higgsa, pozostanie niezmienione do wiosny przyszłego roku.

Rzecznicy eksperymentów nie potwierdzają odkrycia bozonu ale wskazują na wyniki swoich prac, które są wielce obiecujące. Badania odznaczają się niesłychanym postępem, do czego wydatnie przyczynia się Wielki Zderzacz Hadronów (LHC).

Warto wspomnieć słowa cytowanego przez rp.pl rzecznika Narodowego Centrum Badań Jądrowych dr Marka Pawłowskiego: "Zarówno Atlas, jak CMS przeanalizowały wiele kanałów rozpadu i oba eksperymenty obserwują małe nadwyżki w zakresie niskich mas, który to zakres nie został jeszcze wykluczony. Każda nadwyżka wzięta z osobna nie jest bardziej istotna statystycznie niż wylosowanie szóstki w dwóch rzutach kością pod rząd".

Bozon Higgsa ma bardzo krótki czas istnienia i rozpada się na wiele różnorakich cząstek, co sciencedaily.com porównuje do automatu wrzutowego; określona suma może zostać rozmieniona na zróżnicowaną ilość-kombinację drobnych.
Badacze uważają, iż poszukiwanie brakującego elementu w ich teorii (Model Standardowy) ma wielkie szanse powodzenia. Zawężenie pola poszukiwań do granic popartych eksperymentami, dookreśla zakresy w jakich naukowcy spodziewają się znaleźć cząstkę. Takim zakresem względem masy bozonu Higgsa są zauważalne ślady pomiędzy 115-130 GeV, pomijając szczegóły wymagające dodatkowych prac. Odpowiednio dla eksperymentu Atlas 116-130 GeV, a dla CMS 115-127 GeV.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z. Szczery
  • Z. Szczery
  • 14.12.2011 15:37

proszą jeszcze raz bo nie rozumiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.