Facebook Google+ Twitter

Boska istota, niewolnica, worek do bicia

Dwieście kobiet zostało zamordowanych, 100 porwanych, 20 zgwałconych i 10 torturowanych. I to zaledwie w ciągu 6 ostatnich miesięcy. Gwatemala to nie wyjątek pod względem problemu przemocy wobec kobiet. Światowe statystyki są alarmujące.

 / Fot. Luiza MayorgaWielu artystów przez wieki zachwycało się kobietami, przypisując im niebiańskie pochodzenie, dedykując swoje utwory. Od czasów kultur starożytnych stawiane im były pomniki, poświęcane malowidła. Kobieta określana była boską istotą i strażniczką ogniska domowego. Obecnie jednak znaczna liczba kobiet nie może oczekiwać niczego nadzwyczajnego w swoim życiu. Niewiele z nich ma już wielkie szczęście, że to życie spokojnie przeżyje.

W roku 2002 szacowano, że co piąta kobieta na świecie była ofiarą przemocy. Obecnie już co trzecia. Jak podają międzynarodowe organizacje do spraw rozwoju, co roku około 4 miliony kobiet pada ofiarami handlu żywym towarem. Prawie milion nieletnich dzieci, w większości dziewcząt, zmuszanych jest do prostytucji. Liczba wszystkich kobiet na świecie zarażonych wirusem HIV znacznie przewyższa liczbę mężczyzn.

Na szczególnie złe traktowanie narażone są kobiety w krajach afrykańskich i w Azji. Podczas, gdy w Afryce miliony kobiet cierpi z powodu obrzezania oraz innych form zmian dokonywanych na genitaliach, w Azji dziesiątki milionów dzieci i młodych dziewcząt umiera z powodów nielegalnych aborcji, porzucenia czy uśmiercania. Wspólna dla tych dwóch kontynentów jest natomiast praktyka poddawania kobiet torturom i pozbawianie ich życia dla ratowania honoru, dokonywane często przez najbliższych członków rodziny. Przerażające jest zwłaszcza jedno z odkryć, że w Nigerii ponad 16 proc. pacjentów leczonych na choroby przenoszone drogą płciową to dzieci poniżej 5 roku życia.

Śmierć nie wybiera

W Ameryce Łacińskiej przestępstwa kryminalne nie ograniczają się wyłącznie do kobiet. Ale to kobiety właśnie stanowią znaczny procent wszystkich poszkodowanych. Naruszanie praw kobiet ma tutaj długotrwałą, niechlubną tradycję, zapoczątkowaną podbojami Ameryki przez Europejczyków. Od wieków kobiety były nieodłącznym elementem licznych na tym terenie konfliktów zbrojnych. Często stawały się obiektem brutalnych gwałtów, zmuszane były do prostytucji, czy służby w obozach wojennych. Jako więźniarki polityczne poddawane były torturom seksualnym, były świadkami zniknięcia lub mordów własnych dzieci i najbliższych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Interesujace stwierdzenia. Wielu tak mowi, nieliczni dzialaja, zeby to zmienic.
To tak ogolnie, prosze sie nie obrazac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy jestesmy bezradni? Skadze. Ale z pewnoscia jestesmy w rekach pieniadza, politykow i wlasnej ignorancji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł na bardzo ważny temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) Wstrząsające dane... i jak podajesz, zjawisko nie maleje, a wręcz przeciwnie. Czy jesteśmy bezradni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.