Facebook Google+ Twitter

Boska Komedia: Grand Prix za krytykę polskiej rzeczywistości

"Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej" zostało uznane za najlepsze przedstawienie Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Duet Strzępka i Demirski w groteskowy sposób przedstawiają Polskę neoliberalną. Dostaje się zarówno elitom, jak i zwykłym obywatelom.

Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej / Fot. Bartłomiej Sowa- Tegoroczne Grand Prix trafia do zespołu, który wykazał się prawdziwą odwagą, wpisując się jedocześnie w długą tradycję sprzeciwiania się systemowi i prezentowania nieustannego ducha walki. W duchu "F..Y..", satyra ta wykracza poza teatr czy film, atakuje wszelkie formy życia kulturalnego, społecznego, ekonomicznego i politycznego - tłumaczy Ana Marta de Pizzaro, przewodnicząca jury.

Spektakl "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej". To krytyka neoliberalnej rzeczywistości. Elity piętnowane są za to, że uciekają od istotnych problemów. Społeczeństwu dostaje się za to, że lubuje się w miałkich serialach telewizyjnych. Sztuka nasiąknięta jest kontrowersjami. Jest mowa o wyłudzaniach publicznych pieniędzy na prywatne teatry. A w jednej ze scen Leszkowi Balcerowiczowi buty liże Kazimierz Kutz.

Nagrodę dla najlepszego aktora dostał Andrzej Szeremeta za rolę Artura w spektaklu "Persona. Ciało Simone". Najlepszą rolę żeńską wykreowała Karolina Gruszka w sztuce "Lipiec". Jury doceniło aktorkę za niezwykłą siłe połączoną z delikatnością, za mieszaninę wytrzymałości i uroku, okrucieństwa i piękna.

Za najlepszą scenografię jury uznało tę, przygotowaną do spektaklu Odyseja. Nagrodę za nią dostał Krzysztof Garbaczewski i Anna Karczmarska. Krzysztof Garbaczewski dostał także nagrodę dla najlepszego reżysera za mistrzowskie panowanie nad sceną. Nagroda za najlepszy dramat powędrowała do Iwana Wyrypajewa. Nagrodę Honorową otrzymał Krystian Lupa.

Ogłoszenie werdyktu nie oznacza jednak końca festiwalu. Do niedzieli krakowska publiczność będzie mogła uczestniczyć w licznych przedstawieniach teatralnych. Już dziś w Teatrze Łaźnia Nowa będzie można zobaczyć przedstawienie Krystiana Lupy "Persona. Ciało Simone". W Narodowym Teatrze Starym (duża scena) Piotr Ratajczyk zaprezentuje "Trzy siostry". Na scenie kameralnej Narodowego Teatru Starego o 19 Natalia Korczakowska wystawi "Dynastię".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.