Facebook Google+ Twitter

Boska Komedia: oficjalne rozpoczęcie festiwalu teatralnego

O godzinie 16, w siedzibie Krakowskiego Biura Festiwalowego, umiejscowionego w Pawilonie Wyspiańskiego, odbyła się oficjalna inauguracja 2. festiwalu teatralnego Boska Komedia. Potrwa on aż do 14 grudnia, udział weźmie w nim czołówka polskich reżyserów.

 / Fot. LogoW poniedziałkowe popołudnie rozpoczął się jeden z największych festiwali teatralnych w tej części Europy. Druga edycja Boskiej Komedii już przed oficjalnym rozpoczęciem wzbudzała ogromne zainteresowanie, głównie za sprawą czołówki polskich reżyserów teatralnych, którzy biorą udział w konkursie na najlepszą sztukę. Są to m.in.: Grzegorz Jarzyna, Jan Klata, Krzysztof Warlikowski czy też Krystian Lupa. W ostatnich dniach atmosfera wokół Festiwalu stała się napięta, gdy okazało się że w sprzedaży nie ma wystarczającej ilości biletów i parę dni przed rozpoczęciem festiwalu wejściówki na niektóre spektakle zostały doszczętnie wykupione.

"Festiwal uważam za otwarty"

Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu / Fot. Łukasz Cygan- Nie było łatwo, ale to moment w którym cieszymy się, że możemy gościć w Krakowie wielu wspaniałych znawców teatru z całego świata - mówił Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Jest dla nas bardzo ważne, że w tej dyskusji o polskim teatrze są również goście z zagranicy, Boska Komedia różni się od innych festiwali, ponieważ do Krakowa przyjeżdżają fantastyczni znawcy teatru - dodaje po chwili.

W skład jury oceniającego spektakle konkursowe weszli: Frie Leysen, wieloletnia dyrektorka Kunstenfestival des Arts w Brukseli, Marina Davydova, dyrektor artystyczna festiwalu NET, Anja Dirks, Norman Armour, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych PuSH, Ana Marta Pizarro oraz zaproszony do zasiadania w jury dopiero parę dni temu, Alan Lockwood.

Po zakończeniu części oficjalniej wszyscy słuchacze zaproszeni zostali na krótki poczęstunek w piwnicach Pawilonu, gdzie w luźnej atmosferze można było porozmawiać z niektórymi jurorami konkursu, m. in. z Aną Marta Pizarro i Alanem Lockwoodem.

Festiwal Boska Komedia dzieli się na trzy części:
Inferno - najlepsze spektakle ubiegłego sezonu,
Purgatorio - spotkania z wybitnymi twórcami i festiwalowymi gośćmi, oraz
Paradiso - najciekawsze sztuki młodych reżyserów.

Już dziś o godz. 12 w Pawilonie Wyspiańskiego w debacie na temat "Czy dla ofiar historii, kapitalizmu (tu i teraz) perspektywa transcendencji jest normalną koleją rzeczy czy cudem?" weźmie udział Dorota Masłowska oraz reżyser wystawianego wczoraj T.E.O.R.E.M.A.T.-u, Grzegorz Jarzyna. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.