Facebook Google+ Twitter

Boski eter Higgsa?

Właśnie ogłoszono istnienie tzw. Boskiej Cząstki. Ryzyko, iż pomiar jest wynikiem przypadku, wynosi zaledwie kilka stutysięcznych procenta. Dla fizyki to przełom większy, niż lądowanie człowieka na Księżycu.

Cząstka Higgsa to ostatni element dopełniający tzw. Model Standardowy. W 1964 r. szkocki fizyk, Peter Higgs, postulował istnienie cząstki będącej kwantem pola skalarnego, nadającego masę zdecydowanej większości cząstek (za wyjątkiem fotonów i paru nielicznych).

W związku z odkryciem, jakiego dokonano w zaawansowanym ośrodku CERN, niewątpliwie powróci pytanie o definicję próżni. Higgs postuluje, iż próżnia nie jest pusta, ale wypełniona polem, które oddziaływując z cząstkami, nadaje im masę: im to oddziaływanie większe, tym większa masa cząstki. Samo pole nie jest jednorodne, a jego oddziaływanie nie jest zależne od odległości. Cząstka przenosząca owo oddziaływanie nazywana jest kwantem tego pola.

Przyzwyczajeni jesteśmy do istnienia pól, m.in. elektromagnetycznego i grawitacyjnego. Szkolne podręczniki do fizyki pora uzupełnić o istnienie pola Higgsa. Dysponując już mocnymi dowodami na istnienie pola Higgsa, nie unikniemy pytania o sens postulowanego w XIX wieku tzw. eteru - środowiska przenoszącego oddziaływania. Czyżby koło się zamykało?

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

gość
  • gość
  • 06.07.2012 13:34

wysłać tam Macierewicza aby zbadał czy aby ten Higgins nie miał nic wspólnego z katastrofą, jakby nie było coś tam piszą o boskości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś tak czuję, że w podręcznikach historii za kilkadziesiąt lat będzie informacja:
- Na początku lipca 2012 r dzięki "karuzeli CERN" nasza cywilizacja wstępnie skonstatowała istnienie furtki do wiedzy, wówczas nazywanej "boską cząstką". Był to początek począku skoku cywilizacyjnego...".
Czy to futurologia, antycypacja czy bzdurzenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.