Facebook Google+ Twitter

Bośnia i Hercegowina - dzień niepodległości

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-03-01 11:21

Dziś w Bośni i Hercegowinie obchodzony jest dzień niepodległości. Obranie tej daty na święto narodowe wydaje się niektórym dość kontrowersyjne. Podobnie zresztą jak samo istnienie tego państwa.

Flaga Bośnii i Hercegowiny / Fot. Wikimedia Commons (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Flag_of_Bosnia_and_Herzegovina.svg)Bośnia i Hercegowina była nazywana "Jugosławią w miniaturze" i patrząc na mapę etniczno-narodowościową łatwo zrozumieć dlaczego właśnie tak się stało. Tą byłą jugosłowiańską republikę zamieszkują Serbowie, Chorwaci i muzułmanie. Ci ostatni sprawiają badaczom najwięcej trudności, ponieważ trudno jest dokładnie określić, jakie są ich korzenie. Jedni twierdzą, że są to zislamizowani potomkowie heretyckich bogomiłów, inni z kolei, że jest to po prostu ludność turecka. Faktem jest natomiast, że to właśnie oni mieli bardzo duży, o ile nie największy, wpływ na wydarzenia z lat 90-tych. Osobnym problemem jest też sama państwowość Bośni i Hercegowiny. Co prawda w XIV wieku istniało Królestwo Bośni, ale wielu uważa, że sama świadomość odrębności państwowej od np. Serbów, czy Chorwatów nie wykształciła się ani wtedy, ani nawet do teraz.

W początkach lat 90-tych, kiedy następował proces rozpadu Jugosławii, Bośnia i Hercegowina opowiadała się za pozostaniem w federacji z Serbią i Czarnogórą i nie dążyła ona do separacji jak Słowenia, czy Chorwacja. Sytuacja zmieniła się jednak pod wpływem powstania koncepcji odrębnego państwa, w czym niemały udział odgrywały czynniki zewnętrze. Niepodległa Bośnia nie była z pewnością na rękę Serbom i Chorwatom, którzy woleli powrócić do swoich państw, ale znalazła poparcie u ludności muzułmańskiej, która liczyła na zdominowanie liczebne pozostałych dwóch grup i stworzenie z nich mniejszości narodowych (Waldenberg).

Przy poparciu Zachodu parlament Bośni i Hercegowiny, w którym większość posiadali muzułmanie i Chorwaci, wyznaczył referendum dotyczące niepodległości na 29 lutego. Serbowie zbojkotowali je i nie wzięli udziału w głosowaniu. Już wtedy Henry Kissinger ostrzegał - Bośnia i Hercegowina nigdy nie istniała jako niepodległe państwo i nie można tworzyć go na siłę - a sarajewska gazeta Oslobodenje napisała: "wojna jest więc ustalona na początek marca". Za niepodległością opowiedziało się 99 proc. przy frekwencji wynoszącej 63 proc. W odpowiedzi Serbowie stworzyli własne okręgi autonomiczne i własne organizacje wojskowe, a wkrótce własne oddziały mieli też pozostali. Rozpoczęła się długa, krwawa i pełna nienawiści wojna, trwająca do 1995 roku i formalnie zakończona 14 grudnia podpisaniem w Paryżu porozumienia z Dayton.

Sprawa Bośni i Hercegowiny wydaje się szczególnie interesująca właśnie teraz, w obliczu wydarzeń w Kosowie. Pojawiły się już głosy domagające się rozpisania referendum w sprawie niepodległości Republiki Serbskiej w Bośni, na które państwa gwarantujące porozumienie z Dayton, a więc Stany Zjednoczone, Rosja i państwa UE nie wyraziły jednak zgody. Miroslav Lajczak, przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie, zagroził ponadto użyciem swoich prerogatyw, które dają mu prawo do powoływania i odwoływania urzędników oraz stanowienia prawa. W praktyce to właśnie on rządzi państwem i w obliczu kolejnych kryzysów politycznych, wynikających z niemożności do porozumienia się między Serbami, muzułmanami i Chorwatami, podtrzymuje funkcjonowanie państwa.

Nie wiadomo jak zachowają się dziś mieszkańcy Bośni i Hercegowiny, jak będą obchodzić ten dzień i czy dojdzie do zamieszek. Jedno jest pewne, ta data nie wszystkim kojarzy się z wolnością.

Literatura pomocnicza:
P. Calvocoressi „Polityka międzynarodowa 1945 – 2000”
M. Waldenberg „Rozbicie Jugosławii”
W. Walkiewicz „Jugosławia”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.