Facebook Google+ Twitter

Bośniackie władze chcą prywatyzować kraj

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-27 14:05

Władze bośniacko - chorwackiej części Bośni i Hercegowiny podjęły w czwartek (27.08) decyzję o prywatyzacji 30 największych zakładów do końca przyszłego roku.

 / Fot. Wikimedia CommonsBośniackie władze podjęły w czwartek (27.08) decyzję o prywatyzacji 30 największych państwowych zakładów, która ma zakończyć się przed końcem 2010 roku. Według Faruka Vele, jednego z bośniackich felietonistów, pracującego dla gazety Dnevni Avaz „prywatyzacyjna gorączka zatrzęsie Federacją Bośni i Hercegowiny”.

Przedstawiciele władz chorwackich i bośniackich (bośniackich muzułmanów) powiedzieli, że strategia prywatyzacji będzie przedstawiona Federalnej Agencji Prywatyzacyjnej w ciągu najbliższego miesiąca.

Proces prywatyzacyjny nie obejmie jednak najbardziej dochodowych spółek państwa. Należą do nich dwie firmy telekomunikacyjne, dwa przedsiębiorstwa energetyczne oraz fabryka tytoniu w Sarajewie. Nie objęcie tych przedsiębiorstw prywatyzacją wynika z obaw urzędników państwowych, dotyczących możliwych niższych ofert w stosunku do ich faktycznych wartości.

Decyzja Federacji Bośni i Hercegowiny wynika z kontrastu, jaki powstał w Bośni i Hercegowinie po tym jak w ciągu ostatnich trzech lat Republika Serbska sprywatyzowała większość swoich przedsiębiorstw. W chorwacko – bośniackiej części Bośni proces ten został gwałtownie zatrzymany w wyniku wewnętrznych sporów między przedstawicielami politycznymi dwóch nacji. Wpływ na słabą kondycję gospodarczą państwa ma również globalny kryzys finansowy, który sprawił, że Bośnia i Hercegowina jest jednym z najmocniej odczuwających jego skutki państw w regionie.

Sporą bolączką Bośni i Hercegowiny jest również urzędnicza niegospodarność. W jej wyniku w ostatnich latach upadły takie „rynkowe giganty” jak Energoinvest, Hidrogradnja czy Preis.

Według Faruka Vele, powołującego się na opinię bośniackich ekonomistów, kraj ten nie jest w tym momencie dobrze przygotowany do procesu prywatyzacyjnego, a pośpiech w tej kwestii może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.

Federacja Bośni i Hercegowiny składa się z dwóch części: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Kształt ten jest efektem układu w podpisanego przez bośniackich Serbów i Chorwatów oraz Bośniaków w Dayton (1995 rok), kończącego konflikt w Bośni i Hercegowinie.

Na podstawie:
http://www.balkaninsight.com
http://www.dnevniavaz.ba

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.