Facebook Google+ Twitter

Bourne a sprawa polska, czyli przepowiednie Ludluma

Oglądając wchodzące do kin "Ultimatum Bourne'a", trudno oprzeć się skojarzeniu z naszą rodzimą sceną polityczną. Akcja odzwierciedla większość medialnych wydarzeń w Polsce w ostatnich czasach. Pojawia się nawet wątek komisji śledczej...

 / Fot. UIPGdyby Ludlum nie napisał "Ultimatum Bourne'a" już w 1990 roku, można by pomyśleć, że film powstał na podstawie ostatnich wydarzeń z polskiej sceny politycznej. Mamy tu do czynienia z inwigilacją dziennikarzy, tropieniem spisków, przeciekami do prasy, kontrolowaniem jednych agentów przez drugich czy sterowaniem "w białych rękawiczkach" akcją służb specjalnych przez wysokiego urzędnika państwowego. Wszystkim rządzi skorumpowany układ, a dobra agentka zgadza się na nielegalne działania dlatego, że wierzy w słuszność sprawy. Wszystkie szubrawstwa tłumaczone są "troską o bezpieczeństwo kraju". Czy czegoś Wam to nie przypomina?

Trzecia część przygód Jasona Bourne'a jest naprawdę dobrze zrobiona i zmontowana. Nie ma dłużących się fragmentów czy niepotrzebnych dialogów. Od początku do końca mamy do czynienia z dynamiczną akcją i trzymającymi w napięciu scenami. Wielkim pozytywem jest brak - typowego dla amerykańskich produkcji - moralizatorstwa. Dobry to dobry, zły to zły i nie ma tu miejsca na chwytliwe, tandetne maksymy życiowe. Oszczędzono widzom również na stałe zadomowionego w filmach akcji wątku erotyczno-miłosnego, co w ogromnym stopniu podniosło wartość obrazu.

Tym razem Jason Bourne próbuje dowiedzieć się, kto i w jaki sposób nauczył go zabijać. W pamięci pozostają mu fragmenty jakiegoś szkolenia, na którym w bardzo brutalny sposób przekonywano go, że musi się zaangażować. Niestety, jakie to było szkolenie i w co dokładnie miałby się angażować - nie wie. Dodatkową traumą są wspomnienia o jego ukochanej Marie, która została zamordowana przez ludzi, którzy ścigają także i jego. I - co oczywiste - zrobią wszystko, żeby tajemnicę szkolenia zabrał do grobu.

Zdecydowanie nie polecam "Ultimatum" osobom kochającym kino artystyczne i lubiącym zastanawiać się, co autor miał na myśli. Tu nie ma czasu na zastanawianie się, akcja zmienia się jak w kalejdoskopie, a w wypowiedziach - jak to zwykle przy tego typu produkcjach bywa - trudno doszukiwać się jakiegoś głębszego sensu. Nawet w pozornie "głębszych" wypowiedziach tkwią banały i wyświechtane stereotypy. Jednak jeśli ktoś lubi ten rodzaj rozrywki, ma szansę na dwie godziny naprawdę emocjonujących przeżyć.

Zdumiewające jest to, jak doskonale film ten wstrzelił się w ostatnie wydarzenia polityczne w Polsce. Gdyby nie fakt, że wchodzi na całym świecie na ekrany niemal jednocześnie, można by pomyśleć, że dystrybutor - firma UIP - postanowił wpisać się w nadchodzącą kampanię wyborczą. Tym bardziej, że data premiery jest również datą planowanego samorozwiązania Sejmu RP...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ciekawy tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry soundtrack jest!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo podoba mi sie ten tekst. Zachęciłeś mnie do obejrzenia Bourne'a! Nie dlatego że lubię filmy w których nie ma głebszych treści, wręcz przeciwnie-uwielbiam się zastanawiać co autor miał na myśli!:) ale uważam, że warto czasem oderwać się od rzeczywistości oglądając produkcje w których akcja zmienia się jak w kalejdoskopie a widz może po prostu rozkoszować się efektami specjalnymi i pokrętną fabułą:) Dwie poprzednie części Bourne'a dały mi taką szansę i po twoim artykule wnioskuję że i ta mnie nie zawiedzie. Dodam jeszcze raz na koniec że podoba mi się ten tekst-dobrze napisany, no i oczywiście zaciekawiły mnie skojarzenia z IV RP:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książki Ludluma - zgoda. Film - nie. Nie znoszę spłyconych ekranizacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniały tekst. Film widziałam i w pełni podzielam pogląd autora niniejszego tekstu. Warto się wybrać na ten film, chociażby po to, aby zobaczyć jakimi technikami może dysponować IV RP znanych braci..... Polecam :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.