Facebook Google+ Twitter

Box Paradżanowa już w sklepach

W dniu 25 lutego na półki sklepowe trafiła Kolekcja filmów Siergieja Paradżanowa. Box zawiera 5 filmów na płytach DVD: Barwy granatu, Cienie zapomnianych przodków, Aszik-Kerib, Legenda o Twierdzy Suramskiej oraz dokument Kod Paradżanowa

Młody poeta. Kadr z filmu "Barwy granatu" Siergieja Paradżanowa / Fot. Kadr pobrany ze strony: http://www.35mm.com.pl/pobieraniePremierze Box'u towarzyszą liczne imprezy kulturalne. Jedną z nich był pokaz filmu „Barwy granatu”, który miał miejsce w Kinie Iluzjon, w czwartek 24 lutego br. Pokazowi towarzyszyła wystawa unikalnych zdjęć Jurija Mieczitowa "Siergiej Paradżanow. Kronika dialogu".

Przybyłych na seans widzów powitała m.in. Pani Magdalena Wieczorek z firmy dystrybucyjnej „35mm”. Przedstawiła instytucje, które objęły honorowy patronat nad tym wydarzeniem tj. Córka króla, w której poeta nieszczęśliwie zakochał się. Kadr z filmu "Barwy granatu" Siergieja Paradżanowa / Fot. Kadr pobrany ze strony: http://www.35mm.com.pl/pobieranieFilmotekę Narodową, Łódzką Szkołę Filmową oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi, wymieniła imprezy promocyjne, które w najbliższym czasie odbędą się w Łodzi i Gdańsku. Zachęcała również do kupna Box'u po seansie filmowym w promocyjnej cenie.

Następnie głos zabrał Pan Andrzej Bukowiecki, krytyk filmowy, który wyraził radość z faktu tak licznego przybycia publiczności oraz ukazania się długo oczekiwanych filmów na DVD. Pan Bukowiecki, przybliżył postać twórcy, jego życie oraz twórczość.

Kadr z filmu "Barwy granatu" Siergieja Paradżanowa / Fot. Kadr pobrany ze strony: http://www.35mm.com.pl/pobieranieSiergiej Paradżanow urodził się w 1924 r. w Tbilisi, żył 66 lat. Zmarł w Erewaniu. W latach 1932-1942 uczęszczał do rosyjskiej szkoły średniej w Tbilisi. W wieku 17 lat rozpoczął pracę w fabryce, gdzie pracował przez 2 lata. Jednocześnie w 1942 roku podjął studia w Instytucie Transportu Kolejowego. W latach 1943-1945 rozwijał swoje zainteresowania artystyczne studiując w konserwatorium grę na skrzypcach i śpiew zaś w szkole choreograficznej przy Teatrze Opery uczył się tańca. Dał w tym czasie z trupą koncertową w szpitalach wojennych i domach dla inwalidów ponad 500 koncertów. W 1945 roku rozpoczął studia na wydziale reżyserii w moskiewskiej WGiK, gdzie uczył się m.in. u Igora Sawczenki i Ołeksandra Dowżenko. Jako asystent reżysera pracował z Sawczenką przy filmach Trzeci szturm i Taras Szewczenko.
Kadr z filmu "Barwy granatu" Siergieja Paradżanowa / Fot. Kadr pobrany ze strony: http://www.35mm.com.pl/pobieranieParadżanow uznawany jest za najwybitniejszego twórcę kina XX wieku. Przez całe swoje życie wyłamywał się ze stereotypów, podobnie jak Tarkowski, Szukszyn czy Szepitko. Robił własne kino. Szedł pod prąd realizmu socjalistycznego swoją, estetyczną drogą. To genialny artysta plastyk. Jako reżyser stworzył 18 obrazów, a jako scenarzysta 3. Dramatycznymi motywami jego filmów są miłość, wierność, cierpienie i śmierć. W swoich obrazach rezygnuje z tradycyjnej fabularnej narracji. Na ekranie tworzy plastykę, język poetycko-filmowy, bez słów, wzbogacany warstwą muzyczno-dźwiękową.

W 1967 roku w wytwórni Armenfilm rozpoczął zdjęcia do filmu „Sajat Nowa”. Realizacja filmu przypadła na okres przejściowy pomiędzy epokami Breżniewa i Chruszczowa, który Kadr z filmu "Barwy granatu" Siergieja Paradżanowa / Fot. Kadr pobrany ze strony: http://www.35mm.com.pl/pobieraniecharakteryzował się zaostrzeniem cenzury. Obrazowi Paradżanowa zarzucano m.in. szyfrowanie treści. W roku 1968 cenzura zmieniła tytuł z „Sajat Nowa” na „Barwy granatu”, zajęła się również zmianą jego treści. Przeróbki wykonał Sergiusz Jutkiewicz, który przemontował film, wyciął kluczowe sceny oraz dodał wiersze poety. Film, mimo zmiany w formie, zachował charakterystyczny dla Paradżanowa styl. Został wprowadzony do dystrybucji jedynie w kilku kinach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Super materiał. Och to kino...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard StencPodziwiam
  • Gerard StencPodziwiam
  • 01.06.2011 02:00

Podziwiam a gdzie biologia?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarzębinka
  • Jarzębinka
  • 28.02.2011 13:21

Niezła gratka dla wielbicieli kina poetyckiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.