Facebook Google+ Twitter

Boże Ciało inaczej. Ksiądz to jest "gość"

Uroczystości Bożego Ciała są stosunkowo "młodym" świętem. Mają raptem około 750 lat tradycji. Warto tę tradycję poznać.

Wyniki wyszukiwania - "Julianna de Retine księżyc" / Fot. screenWspółcześnie najłatwiejszym źródłem wiedzy staje się internet. W związku z czym, sprawdzając genezę święta doszedłem do wiedzy, że jest to uroczystość wywiedziona z objawień św. Julianny de Retine (we francuskim Liege), zaś ważną rolę w owych objawieniach odgrywał księżyc. Aby dowiedzieć się więcej, nic prostszego, niż "wrzucić" w wyszukiwarkę zbitkę "Julianna de Retine księżyc". Com, pomyślawszy, uczynił. Efekt moich poszukiwań widać na zdjęciu pierwszym, a efekt wciśnięcia pierwszego z góry linku - na drugim.

Atrakcyjny tytuł "Ksiądz to jest gość" przyciąga. Zdjęcia dodano 27 maja 2008. Wyniki wyszukiwania - link "Ksiądz-to jest >gość<" / Fot. http://gdynia-babie-doly.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=4702&start=615&sid=caaed332b617ee2e4c9fc5d60e49334e

Impreza w każdym razie nie wygląda na procesję. Zapewne ma jakiś szczytny cel - sądząc z dalszych zdjęć. Sprawdźcie ten link>>

Nie ukrywam, że na jakiś czas odechciało mi się szukać tradycji Bożego Ciała w źródłach. Internetowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

  • A Z
  • 04.07.2009 15:04

Albo nierzetelność albo manipulacja. Po co umieszczać zdjęcia swastyki, a tytuł artykułu wiązać z chrześcijaństwem?
Wystarczy cofnąć się stronę wcześniej na linku podanym w artykule i przeczytać ostatni post.

Jeżeli artykuł miał być tylko o tym jak czasami beznadziejne strony Google nam sugeruje pod danym hasłem, to jest nie udany. Widać to po pierwszych komentarzach. Wiele osób go nie zrozumiało i zostało wprowadzonych w błąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I dalej, Tomku. W24 to nie Superfakt. Choć kiedyś mi się zdawało, że W24 to po prostu portal informacyjny - tyle, że niesztampowy. Teraz, jakoś od dwóch tygodni sądzę, że to zwykły portal społecznościowy, bez wykrystalizowanego profilu. Dobrze, że flaga nie poszła na "okładkę", a tekst - zwróć uwagę - jest w dziale "internet", a nie "wydarzenia".

Komentarz został ukrytyrozwiń

---> Nie mam zielonego pojęcia, co zaproponować. Nie będę analfabetów zmuszał do czytania. Sam nienawidzę wielkich napisów typu "nie suszyć kota" w instrukcji do mikrofalówki. Noi nie będęmiał wpływu na koincydencje w rodzaju takiej, która dodatkowo wyszła przy tym artykule.
Ale warto spojrzeć, jak wygląda duplikat tej strony - jutro-pojurze będzie wyglądać inaczej. Strzałkami po prawej stronie zaznczayłem charakterystyczne okoliczności związane z Bożym Ciałem. Zatem patrzajcie ludziska tutaj>> http://www.dwojacki.republika.pl/images/BozeCialo.PNG

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.06.2009 00:24

W takim razie co Piotrze proponujesz? By na każdym zdjęciu dodawać wielkimi literami "Nie, nie promujemy ..." (w trzy kropki wpisać faszyzmu, komunizmu, pornografii, zabijania, maltretowania zwierząt czy co komu pasuje). Absurd.

Idioci byli zawsze i wszędzie. Nie sądzę by była to tylko przypadłość dzisiejszej kultury. Po co robić z tego sensację? Czy W24 to Super...Fakt?

Komentarz został ukrytyrozwiń

---> Katarzyna
Święte słowa, Pani, święte słowa.

---> Tomasz, Mateusz and Jerry
Prokuratura bez sensu.
Ale współczesna cywilizacja w coraz większym stopniu posługuje się językiem obrazkowym.
A o przekazie decyzuje często pierwszych 5 sekund. Albo i mniej.
Do tego wskaźniki analfabetyzmu są wysokie. Porażająco wysokie.
Już nie mówię o śpiewaniu z zachwytem durnych piosenek w językach zagranicznych (bez rozumienia tekstu).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Dwojacki, trzeba czytać, a nie bezrozumnie oglądać obrazki. Żenada.
Panie Szymański, nim pan zgłosi ową "imprezkę" do prokuratury wcześniej proponuję zgłosić "Stawkę większą niż życie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze większym absurdem byłaby realizacja zapowiedzi z pierwszego komentarza - zgłoszenie "imprezki" prokuraturze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.06.2009 23:15

Ja tam nie widzę żadnej niezręczności. Na samym początku serii zdjęć jest wyraźnie napisane skąd one pochodzą. Czasem mi się wydaje, że w Polsce wystarczy pokazać swastykę albo sierp i młot i, niezależnie od kontekstu, zaraz wywoła się burzę. Jak ktoś jest na tyle głupi by się podniecać taką fotką to dla mnie sorry... tylko o nim to świadczy i sam się ośmiesza.

Mam nadzieję, że administratorzy nic z tym nie zrobią. Usunięcie tego byłoby dla mnie absurdem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzecz nie w dociekliwości reporterskiej. Przejrzałem całość materiału. Ale PO lekkim szoku.

Autorzy publikacji, choćby na amatorskim forum dyskusyjnym, powinni liczyć się ze skutkami słabego opisania przedstawionego materiału. Być może jestem jedyną osobą na świecie, która opisała taką ścieżkę dotarcia do materiału. Tym niemniej swastyka jako godło oczekiwanych informacji o Bożym Ciele nieco szokuje. Szokuje jeszcze bardziej, gdy stronę docelową zawiesić w jakimś serwisie, który sam wyszukuje zdjęcie do ilustacji zajawki tekstu. Tu wychodzi: "Ksiądz to jest gość Gdynia Babie Doły" i obrazek ze swastyką.

Uważny obserwator zajrzy dalej. Nieuważny zobaczy tylko tytuł i obrazek, szczególnie jeśli jest mało biegły w piśmie. Gdy jest bardziej biegły - dostanie zbitkę: ksiądz - swastyka - Piaśnica. I taką zbitkę zinterpretuje po swojemu.

Poprosiłem znajomych z Babich Dołów o interwencję u administratora. Daj Bóg - link zawarty w artykule przestanie działać albo pokaże uśmiechniętą buźkę. A wtedy damy komentarz, że niezręczność została usunięta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety uważam, że poszukujący wykazał się słabą dociekliwością jak na reportera przystało. Nie chciało mu się przesunąć widoku przeglądarki w dół, a tam naprawdę sporo informacji na temat Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Niektórym komentującym nie chciało się nawet sprawdzić czego dotyczą zdjęcia zamieszczone na forum, tylko widząc swastykę dokonali oceny. A tymczasem mamy do czynienia ze zdjęciami z przedstawienia poświęconego pamięci ofiar hitlerowskich zamordowanych w Lasach Piaśnickich.
W taki sposób manipuluje się materiałem. Dzisiejszy czytelnik często nie klika w odnośniki, a tym bardziej nie wertuje stronę wstecz. Spojrzy w komentarze i nabierze przekonania - mylnego zresztą - iż w polskiej szkole promuje się nazizm (patrząc na swastykę z załączonego obrazka).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.