Facebook Google+ Twitter

Boże Narodzenie. Symbole i tradycje

Boże Narodzenie dzięki symbolom i rytuałom ma wielkie znaczenie w naszej obyczajowości. Tradycja tych świąt w Polsce jest wyjątkowo bogata: uroczysta wieczerza wigilijna z postnymi potrawami, opłatek, choinka, kolędy, szopka i pasterka.

Stół wigilijny z opłatkiem / Fot. Isabella DegenWieczór wigilijny to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych dni w roku. Wieczór prawdziwego zbliżenia ludzi, czas zadumy i refleksji, czas przebaczania i pozbywania się żalów do bliźnich. Ten niezwykły wieczór ma swoją starą tradycję. Słowem wigilia określa się dzień poprzedzający Boże Narodzenie oraz tradycyjną wieczerzę. Wigilia w języku łacińskim vigiliar oznacza czuwanie.

Już w starożytnym Rzymie, przed ważnymi świętami odbywało się nocne czuwanie, które do dzisiaj jest praktykowane w Kościele katolickim przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Boże Narodzenie obchodzone jest od I wieku na pamiątkę narodzenia się Chrystusa. Wielki wpływ na ukształtowanie się tej tradycji, miały obrzędy i zwyczaje różnych wyznań, narodowości i kultur, które splatały i przenikały się nawzajem. Na przełomie grudnia i stycznia obchodzono we wszystkich pogańskich obrządkach „święto przesilenia zimowego” przypadające około 25 grudnia. Antyczne, pogańskie tradycje połączyły się z obrządkami chrześcijańskimi a każdy naród ukształtował swoje zwyczaje według cech własnej kultury.

Z wigilią związane są różne wierzenia. Według ludowych podań jest to noc magicznych i osobliwych zdarzeń. To noc wędrówki duchów, czarów, nadprzyrodzonych mocy. Noc, podczas której zwierzęta mówią ludzkim głosem, noc odwiedzin duchów z krainy śmierci, które często przybierały postać zbłąkanych ptaków, zwierząt czy ludzi. Dlatego w dniu wigilii, nikomu nie należy odmawiać gościny i jałmużny. Tradycją jest karmienie zwierząt resztkami wigilijnego jadła i tradycyjnym kolorowym opłatkiem. Najważniejszą chwilą wigilijnej wieczerzy jest dzielenie się opłatkiem. Ten zwyczaj zrodził się w dawnych wiekach z tradycji eulogii czyli wzajemnego obdarowywania się „chlebem nieofiarnym”. W Polsce przekształcił się w w zwyczaj jedyny i odrębny w Europie. Polska jest jedynym krajem gdzie opłatek ma znaczenie wręcz mistyczne i bez opłatka nie ma wigilijnej wieczerzy. Ta przepiękna tradycja przetrwała wszystkie wojny, oblężenia i najazdy. Zwyczaj posyłania opłatka bliskim i nieobecnym podczas wigilii, wrósł na stałe do polskiej obyczajowości. Opłatek jest symbolem chleba, pomyślności, miłości i zgody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jaka szkoda, że w Polsce potrafimy przemówić ludzkim głosem (choć nie wszyscy) jedynie w okresie świąt bożonarodzeniowych, w pozostałe dni roku kultura ludzkiego języka zanika, zwłaszcza u polityków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Ratomir :Interesujący materiał ... dziekuje za link.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam art sięgający jeszcze dalej, w głąb słowiańskich tradycji: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

To się nazywa Dziennikarstwo profesjonale: materiał zapięty na ostatni guzik, do niczego przyczepić się nie można, ha! ha! GRATULUJE i Pozdrawiam serdecznie, Wesołycz, Zdrowych & Pogodnych Swiąt!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również składam najlepsze życzenia świąteczne, wszystkim czytelnikom, autorom oraz redakcji Wiadomości24. Radosnych świąt!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepsze życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniale opracowany materiał. Gratuluję! To tylko w Polsce aż tak bardzo hucznie... i religijnie te święta są obchodzone (opłatek, pasterka... a przede wszystkim wielkie zakupy i jeszcze większe biesiadowanie!). Piękny to czas, rodzinny, ale nie warto popadać w paranoję świąteczną, warto zaś odpocząć i miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.