Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

504 miejsce

Boże Narodzenie w tropikach. Filipiny świętują od września

Boże Narodzenie nie musi być białe - święta te obchodzone są także w krajach tropikalnych, między innymi na Filipinach, państwie 7000 wysp, którego większość mieszkańców stanowią katolicy. To tutaj święta trwają najdłużej.

Sprzedawcy świątecznych ozdób w stolicy Filipin. / Fot. PAP/EPA/MIKE F. ALQUINTOŚwięta Bożego Narodzenia niezmiennie kojarzą nam się ze śniegiem. A przecież obchodzi się je w wielu rejonach świata, również w obszarach tropikalnych gdzie temperatura w grudniu rzadko spada poniżej 25 st. C. Tak jest na Filipinach, kraju, w którym ponad 80 proc. populacji stanowią katolicy.

Święta Bożego Narodzenia trwają tu prawdopodobnie najdłużej na świecie. Już we wrześniu w centrach handlowych pojawiają się bożonarodzeniowe dekoracje, rozbrzmiewać zaczynają świąteczne piosenki, zaś Filipińczycy wybierają się na poszukiwanie bożonarodzeniowych prezentów. Wśród świątecznych melodii usłyszeć można "White Christmas", choć większość Filipińczyków nigdy nie widziała śniegu.

Nie przeszkadza to także popularności plastykowych bałwanków ustawianych na wystawach sklepowych czy powszechnej obecności choinek obsypanych sztucznym śniegiem - wszystko za przyczyną powszechnej tam westernizacji. Brak śniegu nie przeszkadza także dekoracjom Świętego Mikołaja w zaprzęgu reniferów. Oczywiście spotkać można również rodzime akcenty, między innymi palmy ozdobione kolorowymi świecidełkami.

Najbardziej popularną świąteczną ozdobą na Filipinach jest parol, czyli lampion w kształcie gwiazdy betlejemskiej, zawieszany przy wejściu do centr handlowych, biur a także mieszkań, również tych najuboższych. Szkielet gwiazdy zbudowany jest często z bambusa, powierzchnia z przeróżnych materiałów, również z papieru ryżowego, celofanu czy suchych liści. Wśród innych ozdób spotkać można girlandy kwiatów, kolorowe chorągiewki oraz migające światełka.

Celebracja świąt rozpoczyna się już 9 dni przed dniem Bożego Narodzenia codzienną
nowenną bożonarodzeniową, odprawianą o godzinie 4 rano, zwaną mszą kogucią lub mszą o
świcie. Mszę poprzedzają nocne bicie dzwonów i kolędy rozbrzmiewające w nocnej ciszy. Filipińczycy tłumnie spieszą na tę wczesną mszę, będącą przygotowaniem na narodziny Jezusa, a także okazaniem mu własnego poświęcenia i miłości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe i sympatycznie napisane,,,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.