Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2502 miejsce

Bozon Higgsa - odkrycie, które zmieni świat?

Najbliższy wtorek może stać się dla nauki jednym z ważniejszych dni w historii. Spekulacji i domysłów jest mnóstwo, a wszystkie podsycają nadzieję, że bozon Higgsa stał się odkryciem rzeczywistym.

Cząstka zwana też boską cząstką, jest najoględniej mówiąc, brakującym elementem w układance określanej przez fizyków jako Model Standardowy. Teoria ta wyjaśnia oddziaływania zachodzące między cząstkami i zgodnie z założeniami, dzieli je na dwie grupy. Jedną z nich są bozony (druga to fermiony - przyp. red.), których rolą jest przenoszenie oddziaływań. Niebywale skomplikowany matematyczny opis, wydawał się pozbawiony wad pod warunkiem, że odkryty zostanie brakujący bozon.

Prace nad poszukiwaniem cząstek umożliwia Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) i naukowcy z ośrodka CERN. Znani sprawcy niedawnej sensacji, w której neutrina przekraczały prędkość światła, a raczej takie racje przedkładali uczeni. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta i nie powiedziano wszystkiego za i przeciw w kwestii tamtego eksperymentu, a póki co zapowiedziano nowe odkrycie.

Dwa zespoły badaczy przedstawią we wtorek wyniki swoich prac. Dwie technologie korzystające z dwóch detektorów - Atlas i CMS. Jeżeli wyniki okażą się zgodne, to niewykluczone, że bozon Higgsa zostanie uznany oficjalnie za odkryty.

Jednym z lepiej poinformowanych jest prof. John Ellis, którego słowa odnotowała BBCNews: "Szukaliśmy tego już 30 lat i możliwe, że w końcu znaleźliśmy."

Jeszcze ostrożniej wypowiadał się inny z naukowców z CERN, prof. Sergio Bertolucci: "Za wcześnie o tym mówić."Przytaknął jednak, że wyniki prac są "bardzo interesujące".

Świat współczesnej fizyki przyciąga uwagę niezwykłymi osiągnięciami, ale też skutecznie trzyma w napięciu obserwatorów kolejnych nadchodzących zdarzeń.

Dla zainteresowanych tematem: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-16074411


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.