Facebook Google+ Twitter

Bożonarodzeniowe vademecum cz. 1

Boże Narodzenie tuż tuż... to najlepszy moment, by na chwilę przystanąć i zastanowić się nad sensem tych dni i korzeniami tradycji.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Christmas_collage.PNG&filetimestamp=20091125161033 / Fot. BrisvegasGrudzień jest chyba najbardziej obfitującym w obowiązki miesiącem, a to za sprawą świąt Bożego Narodzenia. Jednak jest to nie tylko czas ogromnego wysiłku logistycznego, mającego na celu jak najlepsze zorganizowanie technicznego aspektu tego wydarzenia, ale przede wszystkim czas pełny magii i radości. Aby tak właśnie mogło być, już wcześniej należy dokładnie wszystko zaplanować.

Postaram się w serii artykułów przedstawić najważniejsze zagadnienia związane z tym świętem. Mam nadzieję, że ułatwią one Wam po pierwsze dobrze przygotować się do tego zdarzenia, a po drugie pozwolą zrozumieć, poprzez odwołania do tradycji, z jakiej przyczyny obchodzimy Boże Narodzenie w takiej właśnie formie.

O historii słów kilka

Boże Narodzenie, jak sama nazwa wskazuje, jest chrześcijańskim świętem obchodzonym dla uczczenia narodzin Jezusa Chrystusa, przypadających 25 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego).

Dzień ten już od starożytności był dniem szczególnie istotnym, a to ze względu na przesilenie zimowe, kiedy dzień stawał się dłuższy, a noc krótsza. Jako, że nie określono dokładnej daty narodzin Jezusa, od soboru kościelnego z IV wieku zaczęto przyjmować, że właśnie tego dnia będzie obchodzona ta rocznica.

Chrystus narodził się w Betlejem Judzkim, leżącym ok. 8 km na południe od Jerozolimy. O miejscu tym mówi zarówno Pismo Święte, jak i dokumenty pozabiblijne. Za czasów
Jezusa osada liczyła ok. 1000 mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

> Boże Narodzenie, jak sama nazwa wskazuje, jest chrześcijańskim świętem obchodzonym dla uczczenia narodzin Jezusa Chrystusa, przypadających 25 grudnia

Rozumiem, że na 25.12 przypada umowna data narodzin J.Ch. - http://pl.wikipedia.org/wiki/Data_narodzin_Jezusa_Chrystusa

> Dzień ten już od starożytności był dniem szczególnie istotnym, a to ze względu na przesilenie zimowe, kiedy dzień stawał się dłuższy, a noc krótsza.

Trochę więcej o tym np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie#.C5.9Awi.C4.99ta_historyczne_zbie.C5.BCne_czasowo_z_Bo.C5.BCym_Narodzeniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

To przy okazji pozwolę sobie przypomnieć: "Godowe Święto, czyli jak świętowali nasi słowiańscy pradziadowie" link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.