Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18145 miejsce

Bożonarodzeniowe vademecum cz. 2. Choinka i ozdoby świąteczne

Choinka jest jednym z atrybutów świąt Bożego Narodzenia. Niezwykle piękna i kolorowa wprowadza wiele radości do każdego domu.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Juletræet.jpg&filetimestamp=20050930070509 / Fot. Malene ThyssenChoinka jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku. Ubiera się ją w Wigilię. Drzewa iglaste w wielu kulturach mają symbolizować życie, odradzanie się. Pierwsze choinki zaczęto przystrajać w Alzacji w ozdoby z papieru i jabłka, co było nawiązaniem do drzewa z raju. Do Polski choinka trafiła przez niemieckich protestantów na przełomie XVIII i XIX wieku.

Wraz z choinkami przez lata rozwijały się sposoby ich ubierania. Dawniej stosowano głównie naturalne produkty. Drzewka zdobiono upieczonymi ciastkami, orzechami, owocami, własnoręcznie wykonanymi ozdobami z papieru, słomek, kłosów zboża. Na gałęziach zapalano świeczki. Dziś trochę się zmieniło - pojawiły się bombki, łańcuchy, słodycze. Ważne było, aby choinkę ubierać dopiero w Wigilię Bożego Narodzenia.

Ozdoby choinkowe - symbolika


Istnieje wiele ozdób, którym przypisywano szczególne znaczenie. Należą do nich:
gwiazda betlejemska (umieszczana na szczycie drzewka miała ułatwiać znalezienie drogi do domu, ułatwiać powrót z dalekich stron), jabłka (symbolizowały zdrowie i urodę, a także biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa w raju), orzechy (zawijane w złotko miały zapewniać dobrobyt i siłę), papierowe łańcuchy (przypominały o zniewoleniu, w niektórych regionach Polski uważano, że wpływają na wzmacnianie więzi rodzinnych), dzwonki (to symbole dobrej nowiny), anioły (mają zapewniać opiekę nad domem), lampki i bombki (miały ochraniać przed złem i ludzką nieżyczliwością). Warto o tym wszystkim pamiętać, aby wszystkie elementy znalazły się na naszym drzewku.

Poza tym ważnym, szczególnie dla najmłodszych, jest fakt, że pod choinką mogą oni znaleźć liczne prezenty przyniesione, w zależności od regionu, przez Dzieciątko, Aniołka, Gwiazdkę czy Dziadka Mroza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawie o ozdobach świątecznych też tutaj: http://www.czerwonak.pl/content.php?news=533:pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto wspomnieć, że przybyła do nas z Niemiec choinka pierwotnie związana była z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To przy okazji pozwolę sobie przypomnieć: "Godowe Święto, czyli jak świętowali nasi słowiańscy pradziadowie" link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.