Facebook Google+ Twitter

Boży pomyleńcy w Powstaniu Warszawskim

Każdy, kto interesuje się historią Powstania Warszawskiego zna zapewne większość książek na ten temat. Ale tę zna niewielu. Po 25 latach zapomnienia wraca genialna książka Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców".

Okładka książki. / Fot. Przemysław CieślakPrzed wielu laty trafiła mi w ręce rozkoszna książka – "Nasza Pani radosna". Kwiczałam z uciechy dwie noce. Nazwisko jej autora, Władysława Zambrzyckiego, kompletnie nic mi nie mówiło. Lecz urzeczona lekturą, szukałam innych jego utworów. I tak trafiłam na "Kwaterę bożych pomyleńców". Równie jak "Nasza Pani..." grubo wyściełaną absurdalnym humorem, cudownie zwariowaną, a przecież przejmującą opowieść o zwyczajnym życiu, zwyczajnych cywilach w czasach apokalipsy warszawskiej. Prócz Mirona Białoszewskiego "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" jest to jedyna znana mi książka o Powstaniu tak bez reszty cywilna, bez krzty batalistyki. Czterech starszych panów, przedwojennych świetnie wykształconych inteligentów – bożych pomyleńców najczystszej wody – próbuje przeżyć. Na przekór wszystkiemu podtrzymując elegancję języka i manier, kultywując wspaniałą erudycyjną gawędę w umierającym mieście. Co daje efekt dokumentalny mistycznej niemal wagi, wymowniejszy niż niejedna poświęcona Powstaniu Warszawskiemu "głęboka analiza na tle".

Dzięki uporowi i benedyktyńskiej pracy redaktorskiej Przemysława Cieślaka i pod honorowym patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego, po blisko ćwierćwieczu zapomnienia, ukazało się nareszcie pierwsze pełne, nieocenzurowane wydanie "Kwatery". 9 września w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się prezentacja książki, której nie powinien przegapić żaden szanujący się warszawiak i każdy, kto interesuje się historią Powstania Warszawskiego. Nazwisko zaś Władysława Zambrzyckiego powinno zostać przywrócone pamięci pożeraczy książek. Jego twórczość bowiem nie tylko nie zszarzała, jak niemodny paltot po dziadku, a przeciwnie, niczym dobrze uszyte buty doskonale pasuje do współczesnej Polski, o której Stanisław Lem zwykł mawiać, że jest "krajem o bardzo małym stopniu prawdopodobieństwa".

Książkę można nabyć drogą elektroniczną w Wydawnictwie Antykwariat" lub na [a]http://www.1944.pl.

Władysław Zambrzycki, "Kwatera bożych pomyleńców", Wydawnictwo Antykwariat www.cytat.pl, Warszawa 2008 r., s. 308, [4], cena 30 zł.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Złapałam i dołączyłam. Więcej Zambrzyckiego. Łagodzi obyczaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za piękny artykuł. Chyba już czas przywrócić Zambrzyckiego kolejnym pokoleniom czytelników, nieprawdaż? Nie wszyscy go "złapią", ale ci, którzy złapią, pozostaną zarażeni na wieki i dołączą do wyznawców świętego Alabastra. Pozdrowienia dla współwyznawczyni!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.