Facebook Google+ Twitter

Bp Pieronek: List Benedykta XVI to mocna reakcja

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-20 13:07

Biskup Tadeusz Pieronek uważa, że list Benedykta XVI w sprawie pedofilii w irlandzkim kościele katolickim to mocna reakcja na to zjawisko.

Pismo odnosi się do skandalu w irlandzkim Kościele katolickim. Papież zaznaczył, że wyjście z tego kryzysu nie będzie szybkie i łatwe. Już na początku listu podkreślił, że napisał go ze względu na powagę czynów, jakich dopuścili się duchowni. Benedykt XVI postanowił też w ten sposób zareagować na często nieadekwatne w tej sprawie działania irlandzkiego Kościoła.

Papież zwrócił się w piśmie do ofiar nadużyć. Przyznał, że nic nie jest w stanie przekreślić zła, jakiego doznały molestowane przez księży osoby. Podkreślił, że zdradzono ich zaufanie i pogwałcono godność. Dlatego Benedykt XVI jest w stanie zrozumieć, że wielu z nich nie będzie mogło wybaczyć tych czynów i pogodzić się z Kościołem.

W liście papież ostro skrytykował też winnych nadużyć. - Zdradziliście zaufanie pokładane w was przez niewinnych młodych ludzi i ich rodziców. Odpowiecie za to przed Bogiem, jak i przed specjalnie powołanymi sądami. Utraciliście szacunek i okryliście hańbą Kościół
- czytamy w dokumencie.

Benedykt XVI przypomniał też biskupom, że niektórzy z nich nie zastosowali się do przepisów, obowiązujących w przypadkach molestowania seksualnego wobec dzieci. To - zdaniem papieża - nadwyrężyło poważnie ich wiarygodność.

Benedykt XVI zapowiedział więc wysłanie do tego niektórych irlandzkich diecezji wizytacji apostolskiej. Jednocześnie zalecił duchownym kilka konkretnych inicjatyw, m.in. piątkową pokutę, która ma potrwać od soboty do przyszłorocznej Wielkanocy. - Ofiarujcie post, modlitwę i uczynki miłosierdzia za łaskę uzdrowienia i odnowy Kościoła w Irlandii - napisał papież.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.