Facebook Google+ Twitter

Bp Wacław Depo nowym metropolitą częstochowskim

Papież Benedykt XVI, przyjmując rezygnację dotychczasowego metropolity częstochowskiego, abpa Stanisława Nowaka, mianował na to stanowisko bpa ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Wacława Depo.

Bp Wacław Depo podczas Wigilii Mieszkańców Zamościa. 18.12.2011r. / Fot. Iwona WeremczukDotychczasowy metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak, w lipcu 2011 roku z dniem ukończenia 75 lat, zgodnie z przepisami kościelnym, złożył rezygnację z urzędu i chęć przejścia na emeryturę. Papież Benedykt XVI zdecydował jednak, że będzie on kierował częstochowskim Kościołem do końca roku. Jak informuje w częstochowskim wydaniu portalu Gazeta.pl Dorota Steinhagen, w bożonarodzeniowym liście do wiernych, który został odczytany 25 grudnia, abp Nowak żegnał się z diecezjanami. Dziękował za 27 lat wspólnego tworzenia historii diecezji, prosił "o wybaczenie win, jakie popełnił w czasie sprawowania biskupiego powołania na stolicy w Częstochowie". "Moje zamieszkanie pod Jasną Górą da mi - jeśli Bóg pozwoli jeszcze żyć - wiele okazji do ekspiacyjnej modlitwy i pokuty za moich umiłowanych diecezjan i za siebie samego" - zapewniał.

Cztery dni po uroczystości Bożego Narodzenia z Watykanu nadeszła decyzja odnośnie następcy abpa Nowaka. Został nim dotychczasowy biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Wacław Depo. Był jednym z trzech, proponowanych przez nuncjusza apostolskiego, abpa Celestino Migliore, kandydatów na to stanowisko. Choć kandydatury te są utajnione, przed ogłoszeniem oficjalnej decyzji papieża, w kręgach związanych z Konferencją Episkopatu Polski mówiło się o trzech hierarchach: biskupie Piotrze Liberze, obecnym ordynariuszu płockim, kiedyś sekretarzu generalnym episkopatu, biskupie Andrzeju Dziubie z Łowicza oraz biskupie Depo. Jego kandydatura była także brana pod uwagę wśród środowiska kościelnego w czasie niedawnego wyboru następcy zmarłego abpa Józefa Życińskiego, metropolity lubelskiego.

- Wybór metropolity częstochowskiego to poważna decyzja – powiedział dla Gazety.pl profesor Józef Baniak, socjolog religii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Hierarcha ten ma bowiem do odegrania poważną rolę w polskim Kościele. Częstochowa i Jasna Góra powinny być w centrum polskiej religijności, bo tutaj przychodzą duchowni i wierni reprezentujący wszystkie nurty w polskim Kościele. Biskup Częstochowy powinien zatem integrować, łączyć - tak jak starał się to robić arcybiskup Nowak – uważa naukowiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

echo
  • echo
  • 31.12.2011 02:01

Nowy szef mafii. O ile się nie mylę to w państwie tylko mafia nie płaci podatków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.