Facebook Google+ Twitter

Bracia Winkowie otrzymali już akty ułaskawienia

W Sądzie Okręgowym w Olsztynie bracia Winkowie otrzymali akty ułaskawienia ich przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie "linczu we Włodowie".

Fot. ilustracyjna / Fot. PAPPodczas odbierania aktów ułaskawienie zabrakło trzeciego z braci - Mirosława, ponieważ miał na ten dzień wyznaczoną wizytę u lekarza.

Winkowie będą teraz sprawdzani raz lub dwa razy do roku przez kuratora sądowego, czy nie mają problemów z prawem. "Termin próby" ustalono do 18 grudnia 2019 roku. Bracia przyznali, że "dziesięć lat to dużo" obiecując równocześnie, że "będzie cisza i spokój".

Do linczu doszło w lipcu 2005 roku. Mieszkańcy Włodowa sami postanowili wymierzyć sprawiedliwość i pobili śmiertelnie Józefa C. Mężczyzna był bardzo agresywny i niebezpieczny. Od lat terroryzował mieszkańców, groził, że spali domy, wszczynał awantury. Policja nie reagowała na wezwania mieszkańców i nie zamierzała zająć się sprawą. Nasilenie się gróźb Józefa C., a także brak reakcji organów państwa doprowadziło do tragedii.

1 lipca 2005 roku mieszkańcy Włodowa zgłosili oficerowi dyżurnemu, że mężczyzna chodzi po wsi z maczetą. Niestety w odpowiedzi usłyszeli, że wszyscy policjanci są zajęci i nie mogą podjąć interwencji. Siedmiu mieszkańców Włodowa postanowiło zająć się tą sprawą po swojemu. Zaatakowali mężczyznę i przy użyciu m.in. szpadla, kijów i łomu zakatowali go na śmierć. 15 stycznia 2009 roku, po kilku wcześniejszych procesach, Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał trzech braci - Tomasz, Mirosław i Krzysztof - na 4 lata więzienia. Wówczas poprosili o łaskę prezydenta Kaczyńskiego, który przed Bożym Narodzeniem 2009 podpisał akty ułaskawienia.

Źródło: tvn24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.