Facebook Google+ Twitter

Brak funduszy na chore dzieci z Piszkowic

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Piszkowicach dla ciężko chorych dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej stoi na skraju bankructwa.

Zakład Opiekuńczo-Lecznicy w Piszkowicach to zakład dla ciężko chorych dzieci. Tu kieruje się dzieci, które są upośledzone, osierocone lub ich rodzice nie są w stanie im pomóc. Zakład jest dofinansowywany częściowo z NFZ, ale to jest kropla w morzu potrzeb. Brakuje na podstawowe środki takie jak jedzenie, ubrania, zabawki,lekarstwa, pampersy nie mówiąc już o opłaceniu specjalistów.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, każde dziecko powinno dostać od powiatu równowartość dwóch najniższych emerytur czyli na obecną chwilę 1688 zł, ale zakład ten nie może otrzymać tych pieniędzy, gdyż musiałby posiadać prawa rodziny zastępczej. Sejm jednak przy uchwalaniu ustawy (2011) zapomniał o takich zakładach jak ten.

Jak podaje wyborcza.pl, przed eurowyborami minister pracy i posłanka PO obiecali zająć się tą sprawą i znaleźć pieniądze dla potrzebujących dzieci, ale jak zwykle skończyło się na obietnicach. Sejm miał zająć się nowelizacją ustawy już w maju, ale zabrakło czasu.

Sprawą zajął się również rzecznik praw dziecka. Wystąpił do Sądu Rejonowego w Kłodzku, by przekazać komuś dzieci formalnie do opieki zastępczej, ale pozostawić je w ośrodku na czas leczenia. Sąd zlecił więc staroście znalezienie placówki, która przejmie opiekę nad dziećmi. Starosta porozsyłał listy do ośrodków w Szczecinie, Wrocławiu, Białymstoku, ale wszędzie spotkał się z odmową. Powód był jeden. Brak miejsc. Starosta powiadomił Sąd, że postanowienie niewykonalne. Nie dostał żadnej odpowiedzi. Rzeczniczka sądu w Kłodzku przyznała, że jest to awykonalne, ale sąd musiał skierować dzieci bez rodziców do opieki. To już problem starosty nie sądu - stwierdziła.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.