Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4651 miejsce

Brak wolnego czasu − mit czy rzeczywistość?

Co robisz, gdy nie pracujesz, jak spędzasz weekend, co lubisz robić? To, co robimy w czasie wolnym od pracy, mówi kim jesteśmy, jacy jesteśmy i co znaczymy. Wybierane formy rozrywki dobrze opisują stan społeczeństwa i zachodzące w nim zmiany.

Zagadnienie czasu wolnego stało się we współczesnych przemianach jednym z istotniejszych zagadnień w sferze społecznej. Swoiste przyśpieszenie czasu podkreśliło wzrost znaczenia wolnych dni, w czasie których człowiek może dobrowolnie oddawać się zajęciom rodzinnym, społecznym, relaksującym, własnemu rozwojowi i rozrywce. Kształtowanie osobowości i życia osobistego człowieka zależy od indywidualnych czynników genetycznych, wychowawczych, a także od poziomu wykształcenia, osobistych upodobań i wartości. Nasze decyzje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu są na tyle ważne, że określają nas samych oraz rysują obraz „nasego ja” w oczach innych. „Wartość człowieka poznajemy niezawodnie po tym, jak on umie spędzać czas wolny”. K.H.Waggerl.

W obecnych czasach praca najbardziej wpływa na społeczną i osobistą sytuację ludzi. Brak czasu − to hasło, które słyszymy bardzo często od znajomych w ramach odmowy, gdy chcą wyciągnąć nas na domowe party lub spektakl w sobotni wieczór. Jak jest naprawdę, czy Polacy rzeczywiście pracują od świtu do zmierzchu, by utrzymać swój status, czy to wina złego gospodarowania czasem, a może to zwykła wymówka?

Potoczne „brak czasu” traktowany jest jako synonim takich określeń, jak: szybkie tempo życia, nerwowy tryb pracy, trudności pogodzenia obowiązków zawodowych z domowo-rodzinnymi. Biorąc pod uwagę powszechność posługiwania się tym pojęciem, można stwierdzić, że poczucie braku czasu jest zjawiskiem powszechnym i nasilającym się w ciągu ostatnich kilku lat.

Poczucie braku czasu spędza sen z powiek co czwartemu Polakowi, zaś prawie dwóch na pięciu dorosłych obywateli odczuwa nadmiar wolnego czasu. No cóż… czas to pieniądz. W dobie współczesnego rozwoju cywilizacji zmienia się kultura, a wraz z nią pojęcie czasu i sposób jego spędzania. Sytuację związaną z ilością wolnego czasu w sposób najistotniejszy definiuje nie sam fakt zatrudnienia, lecz to, ile godzin spędzamy w pracy. Wśród osób pracujących, niedomiar czasu najdotkliwiej odczuwają pracownicy fizyczno-umysłowi oraz prywatni przedsiębiorcy, dalsze miejsca zajmuje grupa kierownicza i inteligencja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Beata S.
  • Beata S.
  • 01.12.2010 14:12

Solidna analiza, ciekawe spostrzezenia, bardzoo dobry artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie opracowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.