Facebook Google+ Twitter

Brakuje narządów do przeszczepów. Co jest powodem?

Na świecie brakuje organów do przeszczepów. Lista dawców w USA gwałtownie się kurczy, gdyż większa ich cześć już na wstępie zostaje zdyskwalifikowana. W Polsce większość pacjentów oczekujących na przeszczep serca niestety umiera.

Coronary artery bypass surgery/Pomostowanie aortalno-wieńcowe / Fot. Jerry Hecht Restrictions/wikipedia/Creative Commons-lic.PD-USGOV-HHS-NIH.W Stanach Zjednoczonych maleje grupa osób mogących zostać dawcami organów, a głównym powodem jest otyłość. Amerykanie są zbyt grubi - donosi dziennik Dailymail. Około 25 procent amerykańskich dawców dotyczy ten problem, dlatego musieli zostać zdyskwalifikowani.

Według obowiązujących zasad w USA, z bycia dawcą organu do przeszczepu wyklucza się osoby, których wskaźnik BMI przekracza 35. Jak z tego wynika, im większy obwód talii, tym trudniej zostać dawcą, mimo jak najszczerszych intencji. Amerykańska "dieta fast - foodowa" na pewno nie sprzyja przyszłym dawcom organów.

Dr Mala Sachdeva z North Shore-LIJ Health System Transplant Center ostrzega Amerykanów:"Coś trzeba zrobić, aby zwiększyć liczbę żywych dawców. Należy skutecznie walczyć z otyłością. Inaczej spora liczba Amerykanów będzie umierać w szpitalach, nie doczekawszy się na przeszczep."

Problem malejącej liczby organów do przeszczepu dotyczy także Polski. W prawdzie z problemem otyłości zmaga się coraz więcej Polaków, ale w sprawie organów do przeszczepów na razie o tym się nie mówi. Transplantologia w naszym kraju kuleje i to nie z powodu braku specjalistów, bo świetnych transplantologów u nas nie brakuje. Brakuje natomiast dawców. Choć ta sprawa nie jest do końca jednoznaczna. Otóż nie brakuje żywych dawców organów, o czym świadczą dane z zeszłego roku, kiedy to liczba dawców narządów wzrosła o około 13 proc. w porównaniu z rokiem 2010 - o czym poinformowała minister Ewa Kopacz. Problem dotyczy zmarłych dawców. W naszym kraju coraz mniej odnotowuje się pobrań organów od tego typu dawców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Moje zdanie jest takie:
Nie rozumiem problemu katolików. Chociaż może to mój brak wiedzy na temat jakichś ich wierzeń... Jeśli nawet wierzą że pójdą do piekła/nieba to przecież nie z ciałem a według ich wierzeń to tylko duszą. To po co im ciało..? Żeby się ktoś tam w niebie/piekle nie obraził że mu coś zwinęli po śmierci?
Ja nie mam nic przeciwko temu żeby moje organy zostały po śmierci wykorzystane. Jeśli dzięki temu ktoś będzie mógł cieszyć się życiem te parę lat dłużej to czemu nie...?
Oczywiście każdy decyduje sam za siebie co ma się stać z jego ciałem. Jeśli ktoś sobie nie życzy to może zadecydować o tym że chce zostać pochowany "w całości". Ale jeśli ktoś nie wyraża sprzeciwu wobec zabrania mu po śmierci narządów a jego religia mu tego w jakiś kategoryczny sposób nie zabrania to nie rozumiem sprzeciwu rodziny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, właśnie tu leżą przyczyny: primo: katolickie poglądy, secundo: kult zmarłych. Polska to jedyny kraj, w ktorym bardziej dba się o zmarłych, niż żywych...

Komentarz został ukrytyrozwiń
1331
  • 1331
  • 16.05.2012 10:26

z otyłością? wystarczy jeść tylko co drugi dzień, nie nażerając się lecz normalną rację dzienną. I problem z głowy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
  • Czytelnik
  • 16.05.2012 07:49

Przecież wszędzie bije się się na alarm, że za długo żyjemy, a co za tym idzie, sami potrzebujemy nowych organów na miejsce zużytych i wypracowanych.
Jesteśmy już robotami, którym trzeba wymienić to i owo, śrubki dokręcić, ruchome części naoliwić i - voila!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdopodobnie lekarze mają rację, ludzie podchodzą do transplantacji ,,niby po chrześcijańsku"?! A gdzie miłosierdzie? Gdzie pomoc bliźniemu? Czyżby o tym już na lekcji religii i w domu zapomniano? Ja niestety z racji swojej choroby nie mogę być dawcą, ani oddać szpiku czy krwi dla chorego. Ale gdyby nie to - nie widzę problemu, przecież mnie to tam - na górze czy dole - nie potrzebne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.