Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6631 miejsce

Brama Cmentarna w Gdańsku

Zbudowano ją w XVI wieku, prawdopodobnie w 1551 roku. Do takiego przypuszczenia upoważnia rok widniejący na umieszczonym na niej wiatrowskazie, który ma kształt chorągiewki.

Widok Bramy Cmentarnej od strony południowej. W tle fragment Bazyliki Mariackiej. / Fot. Mirosława KasowskaBramę tą znajdziemy na terenie Głównego Miasta w miejscu gdzie ulica Chlebnicka zbiega się w ulicą Piwną. Sąsiaduje ona bezpośrednio z potężną i monumentalną bryłą Bazyliki Mariackiej. Znajduje się od jej południowej strony. Adres: ulica Chlebnicka 48/51, 80-830 Gdańsk. Wymiary bramy to: szerokość 4,5 m; głębokość z kolumnami 1,10 m.

Widok Bramy Cmentarnej od strony północnej. / Fot. Mirosława KasowskaOkreśla się ją mianem Portalu Rady z racji na to, że w dawnych czasach stanowiła wrota na przykościelny cmentarz. Jest przykładem architektury wczesnego renesansu. Specjaliści uważają, że sposób w jaki brama została zbudowana, dowodzi iż realizację przedsięwzięcia nadzorował mistrz, który dopiero poznawał nowy kierunek architektoniczny.

Widok Bramy Cmentarnej od strony północnej. / Fot. Mirosława KasowskaW ostatnich dniach marca 1945 roku bramę i obustronnie otaczającą ją niezwykle interesującą zabudowę zniszczono. Sama brama została zrekonstruowana w 1971 roku. Podczas tych prac użyto autentycznych fragmentów wystroju kamieniarskiego. Otoczenie bramy odbudowano tylko częściowo.

Widok od strony południowej. W tle fragment Bazyliki Mariackiej. Na zwieńczeniu widoczny wiatrowskaz w formie chorągiewki z datą 1551. / Fot. Mirosława KasowskaJednak po ponad 35 latach od renowacji jej stan nie jest najlepszy. W zasadzie można powiedzieć, że wymaga już ona ponownej renowacji. Żadna z czterech kolumn stanowiących jej obramowanie nie stanowi już zwartej całości. W murze widocznych jest wiele ubytków.

Widok od strony północnej. Jeden z detali. / Fot. Mirosława KasowskaW Gdańsku od czasów średniowiecza istniało ponad 90 cmentarzy. Przed II wojną światową było ich 67. Do dziś pozostało jedynie 15. Wraz z rozbudową, rozwojem i zmianami jakie zachodziły w mieście znikały jego nekropolie a z nimi wiodące na nie dawne bramy. Brama Cmentarna daje nam choć częściowe o nich wyobrażenie.

Na podstawie: at.blox.pl;www.pieknygdansk.gda.pl; www.miplo.pl;www.pg.gda.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

P.kupś
  • P.kupś
  • 05.04.2012 11:49

KURDE ALE NAZWA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne zdjęcia 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.