Facebook Google+ Twitter

Brama Mariacka w Gdańsku

Jest bardzo, wręcz łudząco, podobna do bramy Chlebnickiej, ale zbudowano ją później, prawdopodobnie w ostatniej ćwierci XV wieku. Po raz pierwszy wzmiankowana jest w roku 1485. Posiada formy późnogotyckie.

Wschodnia elewacja. Widok z Długiego Pobrzeża w kierunku północnym. / Fot. Mirosława KasowskaZachodnia elewacja. Widok z ulicy Mariackiej. / Fot. Mirosława Kasowska Znajduje się u zbiegu wschodniego końca ul. Mariackiej, północnego ul. Dzianej i południowego ul. Mydlarskiej. Wznosi się dość monumentalnie. Po wschodniej jej stronie ma Długie Pobrzeże, a na zachodzie zamyka najbardziej malowniczą i jednocześnie najwęższą ulicę Starówki - Mariacką. Adres bramy to: 80-833 Gdańsk - Główne Miasto, ul. Mariacka 25. Wymiary przejazdu: szerokość - 3,60 m a głębokość - 7,26 m.

To jedna z bram wodnych Głównego Miasta. Zbudowano ją na planie wydłużonego prostokąta.
Jest dość asymetryczna (bardziej niż Barama Chlebnicka) i ma masywne, ośmiokątne wieżyczki obronne flankujące wschodnią elewację. Widnieją w nich otwory strzelnicze. Wieżyczki znacznie wzmacniają tę budowlę.

Przejazd od strony wschodniej. / Fot. Mirosława KasowskaPrzejazd od strony zachodniej. / Fot. Mirosława Kasowska Brama Mariacka charakteryzuje się ona masywnością, a jednocześnie została wykonana z dużą dbałością o szczegóły. Elewacje rozczłonkowane są częściowo podwójnymi blendami zamkniętymi od góry podwójnym ostrołukiem. Po jednej stronie przejazdu znajdują się trzy, a po drugiej pięć blend. Całość nakrywa dwuspadowy dach i kalenicy równoległej do Motławy i Długiego Pobrzeża.

Na fasadzie powyżej przejazdu od strony Motławy znajdują się trzy herby. W środku herb Polski, a po bokach herby Gdańska i Prus Królewskich. Te dwa ostatnie w stosunku do herbu Rzeczypospolitej umieszczone są w tak zwanym pokłonie heraldycznym. Nad przejazdem od strony zachodniej również widnieje herb, tym razem Gdańska trzymany przez dwa lwy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Magiczny ten Twój świat.Szacunek i ukłony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne zdjęcia i miejsca.
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.