Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5036 miejsce

Brama Straganiarska w Gdańsku. Krótka historia

To jedna z bram wodnych miasta. Wodnych, czyli usytuowanych od strony Motławy. Znajdziemy ją u wylotu ulicy Straganiarskiej. Jej adres to ul. Rybackie Pobrzeże 6, 80-171 Gdańsk.

Widok od strony wschodniej, od Motławy. / Fot. Mirosława Kasowska Zbudowano ją w XV wieku, w latach 1481-1482. Daty te przekazał kronikarz Weinreich, który w swoich zapiskach zanotował: "Tedy tej wiosny zaczęto budować bramę Rybacką (tak ją wtedy nazywano), a w rok później była gotowa". Brama Straganiarska w obecnej swej postaci, ze wszystkich istniejących bram Gdańska jest najbardziej zbliżona do oryginału. Początkowo jej kształt przypominał bryłę zarówno bramy Mariackiej, jak i Chlebnickiej. Jeśli chodzi o styl architektoniczny, to w każdym przypadku jest to przykład późnego, ceglanego gotyku.

Widok od strony Motławy. W głębi ulica Straganiarska. / Fot. Mirosława Kasowska Wszystkie te trzy bramy są do siebie bardzo podobne, pomimo że nie powstały w jednym czasie. Później bramie Straganiarskiej dobudowano dodatkowe skrzydło. Jest ona najbardziej wysuniętą na północ, spośród do dziś istniejących bram głównego miasta. Przed zakończeniem II wojny światowej dalej na północ była jeszcze brama Św. Tobiasza.

Herby Prus Królewskich, Polski i Gdańska. / Fot. Mirosława Kasowska Od wschodniej strony, od strony Motławy, na bramie Straganiarskiej widnieją, szczęśliwie zachowane, unikatowe, wykute w kamieniu herby Prus Królewskich, Polski i Gdańska, przedstawione w tzw. układzie (ukłonie) heraldycznym. To bardzo cenna pamiątka. Co ciekawe, na te symbole ręki nie podnieśli ani Prusacy, ani hitlerowcy. Podobne triady znajdują się na fasadach bram Wyżynnej, Zielonej i Mariackiej.

Detale architektoniczne wschodniej elewacji. / Fot. Mirosława Kasowska Budowę bramy Straganiarskiej ukończono w 1482 roku. Nie dziwi zatem to, że na zdobiących bramę herbach gdańskie krzyże są już pod koroną - podobnie jak na o rok młodszej bramie Mariackiej. Jest to zresztą najstarsze przedstawienie wzbogaconego herbu Gdańska, jakie się zachowało na budowlach miasta.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Lubię Gdańsk. Z przyjemnością przeczytałam ten artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 25.10.2011 15:16

Szacunek autorce.Miasto mojej mlodosci.Szkoda wielka,ze po drugiej stronie Motlawy ruiny wojny strasza piekne bramy a i ludzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To kolejna świetna galeria. Bardzo spójna tematycznie. Wysoki poziom profesjonalizmu bije po oczach. Cały cykl o bramach to podręcznikowy przykład jak tworzyć interesujący i inspirujący przewodnik po przeszłości. Z profilu autorki nie wynika pochodzenie z Gdańska, lecz Gdańsk powinien być wdzięczny autorce za taka promocję. Pozdrawiam/ Może w końcu Redakcja W24 doceni Twoją pracę a ni tylko jakieś migawki/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.