Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22260 miejsce

Brama Wyżynna w Gdańsku [Galeria]

Usytuowana jest w miejscu gdzie zbiegają się ulice Długa, Wały Jagiellońskie i Okopowa. Jej adres to 80-853 Gdańsk - Główne Miasto, ul. Wały Jagiellońskie.

Widok od strony wschodniej. Przed ostatnią renowacją. Bramę usytuowano wzdłuż zachodniej strony, tej, która była najbardziej zagrożona atakiem. / Fot. Mirosława Kasowska Renesansowa Brama Wyżynna, dawniej zwana także Bramą Wysoką (niem. Das Hohe Tor) Została zaprojektowana w XVI stuleciu przez Hansa Kramera pochodzącego z Drezna z Saksonii. Projekt budowli Rada Miasta zatwierdziła w 1586 roku. Budowę nadzorował sam Kramer. Z tym że, jak wykazuje Franciszek Krzysiak, wzniósł on jedynie tzw. bramę wewnętrzną, która istniała do 1878 roku, a następnie została wyburzona.

Widok od strony południowo-wschodniej. Oprawa ścian jest z szarych płyt piaskowca. / Fot. Miroslawa Kasowska Początkowo konstrukcja wyglądała dość surowo, była bowiem pozbawiona wszelkich ozdób. Zbudowano ją z cegły. W latach 1587-1588 jej fasadę nieco przebudowano i przyozdobiono. Zrobił to Flamandczyk - ceniony rzeźbiarz Wilhelm van den Blocke. Oprawę ścian skomponował z jasnoszarych płyt piaskowca, ozdobionych wgłębnie rzeźbionymi liśćmi.

Widok od strony zachodnio-północnej. Dziś bramę widzimy w zasadzie taką samą jaką widzieli polscy monarchowie. / Fot. Mirosława KasowskaBramę usytuowano wzdłuż zachodniej, najbardziej zagrożonej atakiem strony Głównego Miasta. Była elementem nowożytnych
fortyfikacji powstałych w latach 1571-1576. Obiekt ten był pierwszą bramą gdańską zabudowaną według ówczesnej, nowoczesnej sztuki fortyfikacyjnej. Jest zatem pierwszą nowożytną bramą gdańską. Będąca częścią potężnego układu umocnień sprawiała wrażenie trudnej do zdobycia. Do 1895 r. znajdowała się w ciągu szesnastowiecznych fortyfikacji, pomiędzy Bastionem św. Elżbiety i Bastionem Karowym.

Prawy segment strony wschodniej. / Fot. Mirosława Kasowska Otaczały ją imponujące wały. Zachodni wzniesiono w 1573 roku. Naprzeciw głównego przejazdu od zachodniej strony znajdował się most zwodzony, przerzucony nad głęboką fosą, a przeznaczony jedynie dla wozów i jeźdźców. Z kolei piesi korzystali z kładek umocowanych w dwóch mniejszych przejściach. Całość mostowej konstrukcji za pomocą łańcuchów w godzinach wieczornych podnoszono do góry.

Górna kondygnacja prawego segmentu strony wschodniej. / Fot. Mirosława Kasowska Masywna budowla nawiązywała do bram miejskich Antwerpii, opartych na wzorach włoskich. W przyziemiu cztery zdwojone pilastry toskańskie flankują trzy półkoliście zamknięte przeloty – środkowy, najwyższy, przeznaczony był dla ruchu kołowego, a dwa boczne dla ruchu pieszego. Ta kondygnacja jest oblicowana rustyką z piaskowca, którego ciosy ozdobiono głęboko rytym ornamentem roślinnym.

Zachodnia elewacja bramy. / Fot. Mirosława Kasowska Górna kondygnacja , która musiała zakrywać uniesioną bronę środkowego przelotu, ozdobiona jest fryzem heraldycznym z trzema silnie wypukłymi herbami. Zatem od strony wschodniej nad głównym przejściem pośrodku znajduje się godło Rzeczypospolitej (na owalnej tarczy podtrzymywanej przez dwa anioły), zaś po prawej godło Gdańska, a po lewej Prus Królewskich. Napisy, cyfry i herby dawniej były obficie złocone.

Górna kondygnacja strony zachodniej. Na niej wyryte są trzy sentencje przypominające obywatelom o wartościach istotnych w życiu państwa i społeczeństwa. / Fot. Mirosława Kasowska Na elewacji wschodniej, zwróconej w stronę Katowni, znajduje się też płaskorzeźbiony herb Cesarstwa Niemieckiego, dodany w 1884 roku. Przed bramą znajdował się most zwodzony przerzucony nad fosą. Właściwie były to trzy kładki: szeroka środkowa i dwie węższe. Później most zwodzony zastąpiono stałą groblą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

GK
  • GK
  • 22.08.2012 14:31

Masz Pan racje panie RR

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Mirosława- dziękuję, za kontynuację tematu BRAM. To świetna seria zarówno tematycznie jak i pod względem fotograficznym oraz historycznym. Będę bardzo zadziwiony jeśli nie spotka się to z wyróżnieniem Redakcji. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.