Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2570 miejsce

Brama Zielona w Gdańsku

Brama Zielona jest najbardziej okazała ze wszystkich gdańskich bram. Przypomina pałac. Była przeznaczona na siedzibę monarchów goszczących w Gdańsku. Jej adres to: 80-888 Gdańsk – Główne Miasto, ul. Długi Targ 24.

Brama Zielona od strony wschodniej, od Motławy i Zielonego Mostu. / Fot. Mirosława KasowskaBrama Zielona od strony Długiego Targu. / Fot. Mirosława Kasowska Usytuowana jest u wschodniego wylotu Długiego Targu. Łączy Długi Targ z Długim Pobrzeżem. Wraz z bramami Złotą i Wyżynną, wzniesioną od zachodu, spinała ciąg ulicy Długiej i Długiego Targu, zwany Drogą Królewską. Dalej, poprzez Zielony Most na Motławie, Bramę Stągiewną i Długie Ogrody, kiedyś trakt ten prowadził na Elbląg i Królewiec.

Brama Zielona od strony południowej. / Fot. Mirosława KasowskaBrama Zielona od strony Motławy. Widok z Mostu Zielonego. / Fot. Mirosława Kasowska Zieloną Bramę zbudowano albo dokładnie, albo bardzo blisko miejsca, w którym wcześniej ulokowana była gotycka, mniej reprezentacyjna średniowieczna Brama Kogi. Informacje podawane w źródłach kłócą się w tej kwestii. Brama Kogi była prawdopodobnie najstarszą z bram wodnych miasta. Pierwsza wzmianka o niej znajduje się na rycinie pochodzącej z 1357 roku. Była to ciężka i skromna budowla. Nie podobała się rajcom, rządzącym Gdańskiem dwa wieki później. Z tego powodu podjęto decyzję o jej rozebraniu i w zamian wzniesieniu piękniejszego obiektu. Część źródeł podaje, że rozebrano ją w latach 1564-1568, a na jej miejscu w latach 1569-1571 wzniesiono właśnie Zieloną Bramę. Z tym, że źródła nie są zgodne co do daty powstania Zielonej Bramy. Niektóre z nich podają, że została ona wzniesiona w latach 1564-1568. Ale lata 1569-1571 wydają się bardziej prawdopodobnie, choć rzadziej są wymieniane.

Fragment fasady od strony zachodniej. / Fot. Mirosława KasowskaFragment fasady od strony zachodniej. / Fot. Mirosława Kasowska Autor projektu nie jest znany. Wiemy natomiast na pewno, że za budowę odpowiedzialni byli: Hans Kramer z Drezna i Regnier z Amsterdamu. Wiadomości co do nazwy też są różne. Jedni wiążą ją z pobliskim Zielonym Mostem, przy budowie którego użyto surowca o zielonkawym odcieniu. Inni z kolei z barwą kamienia, jakim obłożono fasady bramy i pomalowanymi na zielono poręczami mostu na Motławie. Mamy pewność natomiast, że przy konstruowaniu bramy wykorzystano sprowadzoną z Amsterdamu drobną cegłę holenderską (używano jej jako balastu na statkach holenderskich) oraz kamień, który posłużył do ozdoby przejazdu, przejść i okien. Budowla ta to przykład renesansu włoskiego i manieryzmu niderlandzkiego, stylu, który nadał miastu charakterystyczny wygląd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Człowiek powinien uczyć się od najlepszych.Piękna galeria.Podziękowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślałem ze znam Gdańsk.. Kolejna świetna Galeria

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy cykl artykułów.
Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.