Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7636 miejsce

Brama Złota w Gdańsku

Tę późnorenesansową i zarazem klasycystyczną budowlę wzniesiono w roku 1612. Stanęła na miejscu czternastowiecznej bramy gotyckiej zwanej Bramą Długouliczną lub Bramą ulicy Długiej.

Brama Złota od strony zachodniej. / Fot. Mirosława Kasowska Widok fasady od strony zachodniej z napisem w języku niemieckim. / Fot. Mirosława Kasowska Jej projektantem był architekt Abraham van dn Blocke. Budowę nadzorował Jan Strakowski. Brama pochodzi z okresu największej świetności sztuki gdańskiej, jest także doskonałym dowodem otwartości miasta na zagraniczne style budownictwa. Mamy tu świetny przykład wykorzystania wzorów niderlandzkich (manieryzm niderlandzki) i włoskich. Architektura ta charakteryzuje się dużym wyrafinowaniem. Jasnopopielate ściany pokrywają niderlandzkie elementy zdobnicze – stylizowane owoce, warzywa, szyszki i inne motywy roślinne. Wszystkie rzeźbiarskie detale są pozłocone i w słońcu jaskrawo błyszczą.

Attyka z czterema rzeźbami od strony zachodniej. Figury przedstawiają Pokój, Wolność, Bogactwo i Sławę. / Fot. Mirosława Kasowska Herb Gdańska. / Fot. Mirosława Kasowska Fasada bramy jest dwupoziomowa. W dolnej kondygnacji są trzy przejścia, w górnej zaś cztery ogromne okna. Budynek ma bogaty wystrój plastyczny. Jest tam wspaniała oprawa gzymsowo-kolumnowa oraz, zarówno od wschodu, jak i zachodu, wieńcząca bramę kamienna balustrada. Osiem kamiennych alegorycznych dwumetrowych rzeźb tej attyki w 1648 r. na podstawie projektu Jeremiasza Falcka wykonał gdański artysta Piotr Ringering. Te istniejące obecnie to rekonstrukcje posągów z 1878 roku podobno będących kopiami oryginałów zniszczonych działaniem czynników klimatycznych.

Arkadowe okna i bogate zdobienia. Widok od strony zachodniej. / Fot. Mirosława Kasowska Koryncka kolumna wyższej kondygnacji. Widok od strony zachodniej. / Fot. Mirosława Kasowska Rzeźby umieszczone od strony wschodniej, czyli od ulicy Długiej, symbolizują cnoty obywatelskie: Roztropność (Prudentia), Sprawiedliwość (Iustitia), Pobożność (Pietas) i Zgodę (Concordia). Z kolei figury zwrócone na zachód w stronę Katowni wyobrażają najcenniejsze dla miasta wartości: Pokój (Pax), Wolność (Libertas), Bogactwo (Fortuna) oraz Sławę (Fama). Każda z figur przed upadkiem na bruk zabezpieczona jest stalową żerdzią. Podobne zabezpieczenia mają prawie wszystkie posągi, zdobiące dachy gdańskiej starówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy sposób zaprezentowania gdańskiej architektury:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem coraz bliżej Gdańska :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe skąd te łapki ''komusze''? Czyżby Gdańsk jest Danzing?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jakże, mam oko również na te bramy, które już nie istnieją. Dziękuję za dobre słowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Gdańsku z racji położenia były Bramy Murów i Bramy Wodne. Mam nadzieję że autorka pod koniec cyklu wspomni o nieistniejących bramach. Zachowały się tylko na obrazach i rycinach.Jak wspomniana Długouliczna czy Brama Na Zbytkach/ super nazwa/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Mirosława- te Twoje Bramy to świetny cykl zarówno pod względem tematyki jaki i świetnych zdjęć. To modelowe pokazanie jak powinna wyglądać galeria-artykuł. Gratuluję i mam nadzieję, że będzie można obejrzeć wszystkie Bramy w jednym wydaniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.