Facebook Google+ Twitter

Brat zmarłego himalaisty zorganizuje wyprawę po ciała na Broad Peak

Na przełomie czerwca i lipca, Jacek Berbeka, brat jednego z himalaistów, którzy zginęli podczas pierwszego zimowego zdobycia Broad Peak, chce zorganizować wyprawę po ich ciała.

Broad Peak jest dwunastą pod względem wysokości górą na świecie (8051 m n.p.m.) zlokalizowaną na granicy Chin i Pakistanu. / Fot. Kogo, Creative Commons 2.5 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:7_15_BroadPeak.jpg Jacek Berbeka decyzję o wyprawie po ciała swojego brata oraz Tomasza Kowalskiego podjął po rozmowie z przyjaciółmi. "Myślę, że mi się to uda - zrobić ekspedycję i na szczycie pochować godnie mojego brata" - wyjaśnił na antenie Tvn24.pl. Ekspedycja miałaby zostać sfinansowana przez rodzinę i przyjaciół. Termin został tak wybrany, "aby odnaleźć i pochować himalaistów zanim rozpocznie się sezon letni, kiedy na szczyt wchodzić będą kolejne wyprawy"

Jacek Berbeka jest doświadczonym himalaistą. Pierwszą wyprawę odbył w sezonie 1990/91. Latem 1995 zdobył dwa ośmiotysięczniki. Dwukrotnie probował także zdobyć
Mount Everest bez używania tlen, ale huraganowe wiatry nie pozwoliły mu osiągnąć celu.

Zobacz także: Koniec wyprawy na Broad Peak. Dwaj polscy himalaiści uznani za zmarłychBroad Peak jest dwunastą pod względem wysokości górą na świecie (8051 m n.p.m.) zlokalizowaną na granicy Chin i Pakistanu. Polacy jako pierwsi 5 marca 2013 roky zdobyli ją zimą. Niestety zejście dla dwóch z nich okazało się śmiertelne. Wyprawa realizowana jest w ramach projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kieruje nią Krzysztof Wielicki, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Obecnie pozostali członkowie ekspedycji schodzą w dół przez lodowiec Baltoro. W Polsce spodziewani są około 20 marca.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Myślę, że mi się to uda - zrobić ekspedycję i na szczycie pochować godnie mojego brata"

Ja też tak usłyszałem.
Skąd zatem ten gąszcz i medialny rwetes "o sprowadzaniu ciał"?
Wyprawa w celu zorganizowania "pogrzebu na szczycie" to coś innego, niż "Brat zmarłego himalaisty zorganizuje wyprawę po ciała na Broad Peak"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.