Facebook Google+ Twitter

Brat zmarłego himalaisty zorganizuje wyprawę po ciała na Broad Peak

Na przełomie czerwca i lipca, Jacek Berbeka, brat jednego z himalaistów, którzy zginęli podczas pierwszego zimowego zdobycia Broad Peak, chce zorganizować wyprawę po ich ciała.

Broad Peak jest dwunastą pod względem wysokości górą na świecie (8051 m n.p.m.) zlokalizowaną na granicy Chin i Pakistanu. / Fot. Kogo, Creative Commons 2.5 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:7_15_BroadPeak.jpg Jacek Berbeka decyzję o wyprawie po ciała swojego brata oraz Tomasza Kowalskiego podjął po rozmowie z przyjaciółmi. "Myślę, że mi się to uda - zrobić ekspedycję i na szczycie pochować godnie mojego brata" - wyjaśnił na antenie Tvn24.pl. Ekspedycja miałaby zostać sfinansowana przez rodzinę i przyjaciół. Termin został tak wybrany, "aby odnaleźć i pochować himalaistów zanim rozpocznie się sezon letni, kiedy na szczyt wchodzić będą kolejne wyprawy"

Jacek Berbeka jest doświadczonym himalaistą. Pierwszą wyprawę odbył w sezonie 1990/91. Latem 1995 zdobył dwa ośmiotysięczniki. Dwukrotnie probował także zdobyć
Mount Everest bez używania tlen, ale huraganowe wiatry nie pozwoliły mu osiągnąć celu.

Zobacz także: Koniec wyprawy na Broad Peak. Dwaj polscy himalaiści uznani za zmarłychBroad Peak jest dwunastą pod względem wysokości górą na świecie (8051 m n.p.m.) zlokalizowaną na granicy Chin i Pakistanu. Polacy jako pierwsi 5 marca 2013 roky zdobyli ją zimą. Niestety zejście dla dwóch z nich okazało się śmiertelne. Wyprawa realizowana jest w ramach projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kieruje nią Krzysztof Wielicki, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Obecnie pozostali członkowie ekspedycji schodzą w dół przez lodowiec Baltoro. W Polsce spodziewani są około 20 marca.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Myślę, że mi się to uda - zrobić ekspedycję i na szczycie pochować godnie mojego brata"

Ja też tak usłyszałem.
Skąd zatem ten gąszcz i medialny rwetes "o sprowadzaniu ciał"?
Wyprawa w celu zorganizowania "pogrzebu na szczycie" to coś innego, niż "Brat zmarłego himalaisty zorganizuje wyprawę po ciała na Broad Peak"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.