Facebook Google+ Twitter

Bratysława: Europejskie Forum Energii Jądrowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-03 23:01

Gospodarzami szczytu są po raz pierwszy kraje spoza starej Unii - Słowacja i Czechy.

Uczestnicy spotkania są przekonani, że energia jądrowa może odegrać niezwykle ważną rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tłumaczą oni, że produkcja energii w konwencjonalny sposób staje się z roku na rok coraz mniej opłacalna, zwiększa także emisję dwutlenku węgla.

Premier Czech Mirek Topolanek podkreślił, że w przeciągu 30 lat dzięki elektrowniom atomowym jego kraj zapewni sobie samowystarczalność energetyczną. Jego zdaniem, jest to konieczne, gdyż w przyszłości może okazać się, że dostęp do rosyjskich złóż gazu może być uwarunkowany kwestiami politycznymi. Czeski rząd planuje przedłużyć czas pracy reaktorów w Dukovanach i Temelinie o 10 lat i dobudować tam kolejne bloki.

Na energie jądrową stawiają także Słowacy. Dla premiera Roberta Fico spotkanie uczestników Forum w Bratysławie przybrało wymiar symboliczny. Właśnie dziś szef słowackiego rządu wmurował kamień węgielny pod budowę trzeciego i czwartego bloku elektrowni jądrowej w Mochovcach w środkowej Słowacji. Budowę sfinansuje włoski koncern Enel, który przed czterema laty kupił 66 procent akcji Slovenskich Elektrarni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.