Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brave Festival. Gorące afrykańskie rytmy we Wrocławiu

YanBi
YanBi
Parada masek grupy z plemienia Nuna, Wrocław, 4 lipca 2010r.
Parada masek grupy z plemienia Nuna, Wrocław, 4 lipca 2010r.
Festiwalowa niedziela 4 lipca upłynęła we Wrocławiu pod znakiem dynamicznego występu zespołu Sekouba Traoré, wirtuoza gry na donso ngoni i barwnego korowodu tancerzy plemienia Nuna z Zawara, niewielkiej wioski w buszu.

Koncert Sekouba Traoré

Tematem zaprezentowanych przez zespół Sekouba Traoré pieśni jest pochwała malijskich myśliwych. Malijscy łowcy stanowią odrębną grupę społeczną, ponad podziałami i definicjami religijnymi. Zajmują szczególne miejsce w strukturze społecznej, które umożliwia im dostęp do najgłębszych tajemnic i rytuałów malijskiej kultury. Ten wyjątkowy status podlega dziedziczeniu lub jest nadawany przez mistrza, podczas ceremonii inicjacji. Przez pieśń i muzykę zespół Sekouba Traoré wyraża podziw i szacunek dla tej grupy współplemieńców.

Koncerty gry na donso ngoni mocno wpływają na malijskich słuchaczy, wzbudzając zainteresowanie i podziw. Podobnie przyjęła występ wrocławska publiczność, nagradzając wykonawców gromkimi brawami.

Parada masek Nuna

Obłaskawianie duchów natury w rytualnym tańcu masek przedstawi grupa tancerzy z plemienia Nuna w najbliższy poniedziałek i wtorek - 4 i 5 lipca. Ale już 4 lipca, mieszkańcy Wrocławia mogli poczuć przedsmak tego niezwykłego wydarzenia. Parada wokół wrocławskiego Ratusza i krótki występ grupy Nuna przyciągnęły tłumy widzów. Tancerze, którzy przyjechali do Wrocławia opuścili swoją wioskę po raz pierwszy. Położona gdzieś pomiędzy stołecznym Wagadugu a Bobo Dioulasso w zasadzie jest wyłączona z cywilizacji. Izolacja plemienia sprzyja zachowaniu własnej tradycji i kultury. Do dzisiaj przetrwały obrzędy i rytuały, do których należy także kult masek, uosabiający więź z naturą.

Duże i barwne maski przedstawiają zwierzęta, które mają dla mieszkańców buszu ogromne znaczenie. Stanowią bowiem nie tylko strawę, pozwalającą przeżyć, ale pełnią także rolę opiekuńczych bóstw.

Festiwalowe programy i relacje:
Najważniejsza strona festiwalu
Koncert Bi Kidude - Radość płynąca z muzyki
Brave Kids - odważne dzieciaki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto