Facebook Google+ Twitter

Brave Festival - odkrywanie nieznanych kultur świata

W lipcu, już po raz szósty, Wrocław gościć będzie artystów i przedstawicieli ginących kultur świata. To niepowtarzalna okazja do poznania obrzędów, rytuałów i muzyki z Zanzibaru, Burundii czy buszu w Burkina Faso.

We Wrocławiu już pojawiły się zapowiedzi tegorocznej edycji Brave Festival (Wrocław, maj 2010r.) / Fot. J.BieleńkoWe Wrocławiu zaroiło się od plakatów, zapowiadających tegoroczną edycję Brave Festival "Zaklinacze", która odbędzie się w pierwszej dekadzie lipca.

Ideą przedsięwzięcia, jak mówił Dyrektor Artystyczny Grzegorz Bral, było "stworzenie festiwalu, nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych i osamotnionych kultur i ludzi. Musieliśmy stworzyć festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać".

Konsekwencja pomysłodawców w realizacji tej ważnej i odważnej idei zaowocowała niezwykłymi wydarzeniami artystycznymi, które w ostatnich pięciu latach miały miejsce we Wrocławiu.
Festiwalowe obozowisko w Parku Staromiejskim obok Teatru Lalek (Wrocław, lipiec 2008r.) / Fot. J.BieleńkoKażda edycja festiwalu miała tytuł - motyw przewodni, wokół którego krążyły festiwalowe wydarzenia.

I tak w pierwszej edycji Brave Festival (listopad 2005r.) była to Magia głosu. Widzowie słuchali pieśni syberyjskich ugadan kurduk, śpiewu z Tuwy, muzyki Swanów, muzyki z tradycji sufickiej i starożytnej Grecji.

Druga edycja Brave Festival (lipiec 2006) to Głosy Azji. 13 zespołów i 99 artystów przybyło do Wrocławia, żeby zaprezentować tradycję, muzykę, śpiew i taniec z Laosu, Japonii, Sri Lanki, Singapuru, Tajwanu, Korei Południowej oraz Syberii.

Trzecia edycja Brave Festival (lipiec 2007r.) ratowała przed zapomnieniem Zatopione pieśni. Widzowie poznali berberyjskie pieśni transowe z Maroka, "pieśni bagien" z Ukrainy, starożytne polifonie z Kaukazu i Biełgorodu, śpiewy z Sardynii a także obejrzeli tańce czarnoskórych Żydów z Etiopii.

Warsztaty tańca, prowadzone w plenerze, dawały radość i uczestnikom i nauczycielom (Wrocław, lipiec 2008r.) / Fot. J.BieleńkoKolejna edycja Brave Festival (lipiec 2008r.) przebiegała pod hasłem Rytuał zaczyna się w Afryce. Widzowie mieli okazję odkryć urok, magię i nieznane piękno Czarnego Lądu. Poznać różne formy artystyczne, należące do "ginącego świata". W tej edycji festiwalu gośćmi byli m.in. tancerze i pieśniarze z plemienia Fula z Nigru oraz kobiety z tanzańskiego plemienia Wagogo, które uczyły tańca i gry na bębnach mieszkańców Wrocławia i gości. Piąta edycja Brave Festival (lipiec 2009r.) objęła Wszystkie Modlitwy Świata. Rytuały
i ceremonie związane z modlitwą i obrzędowością prezentowali mnisi tybetańscy, tancerze Theyyam a także koreańska szamanka.

Co czeka widzów tegorocznej edycji festiwalu? Co kryje główny motyw Zaklinacze? Organizatorzy zadbali o niezbędną informację programową. Żeby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Wszystko o festiwalu na stronie organizatora

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ten festiwal jest zjawiskowy. I w zamyśle i w realizacji. Trochę późno go odkryłam, bo w lipcu zwykłam podziwiać coraz bardziej zatłoczone Mazury.
A kiedy już odkryłam, to był problem z biletami, bo rosnąca popularność chyba zaskoczyła nawet organizatorów.
Teraz, na szczęście, ramy programowe są znane wcześniej a i bilety w przedsprzedaży można kupić, nawet taniej, co wypatrzyłam na tej stronie: https://tickets.bravefestival.pl/index.php?task=point
Ale! Może nie wypada polować na tańsze bilety?
Dochód ze sprzedaży biletów organizatorzy przekazują organizacji charytatywnej ROKPA INTERNATIONAL w Tybecie, żeby pomóc dzieciom i mnichom z Yushu, których dotknęło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi.
W ubiegłym roku, jak czytam, zebrano ponad 83 tys. złotych, które przekazano na domy dziecka i szkoły w Tybecie. http://bravefestival.pl/index.php/pl/brave/dla_rokpy/1
Dla mnie to niekomercyjne a jednocześnie profesjonalne podejście jest po prostu wzruszające i godne podziwu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrocław słynie ze swej internacjonalności i ten festiwal jest jeszcze jednym przykładem. Imprezy tego typu są potrzebne, jest okazja na "zderzenie się" z inną kulturą i obyczajami. *5 dla autorki za informację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.