Facebook Google+ Twitter

Brave Festival we Wrocławiu. Radość płynąca z muzyki

W pierwszy lipcowy piątek we Wrocławiu odczuliśmy klimat Zanzibaru: dzięki temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza i muzycznej zabawie z piosenkarką Bi Kidude, zanzibarską, niekwestionowaną królową taarab.

Gwiazdą koncertu inaugurującego Brave Festival 2010 była Fatuma Binti Baraka, artystka z Zanzibaru, znana jako [Bi Kidude / Fot. Janina BieleńkoFatuma Binti Baraka, bardziej znana jako Bi Kidude, przyjęła zaproszenie do udziału w tegorocznej, szóstej edycji Brave Festivalu. Festiwalu szczególnego, którego misją jest odkrywanie nieznanych kultur i ratowanie przed zapomnieniem. Zanzibar, z którego pochodzi artystka, to tropikalna wyspa u wybrzeży Afryki Wschodniej. Składa się z Unguji (popularnie zwanej właśnie Zanzibarem) i Pemby. Wyspa jest mozaiką czterech kultur: afrykańskiej, hinduskiej, arabskiej i europejskiej.

Nikt dokładnie nie wie, ile lat ma piosenkarka. Wiadomo natomiast, że muzyczną karierę rozpoczęła w latach 20. ubiegłego wieku a pierwszy album muzyczny nagrała w wieku 80 lat. Występowała z wieloma zespołami wykonującymi zarówno tradycyjną muzykę taarab, jak i z pogranicza jazz fusion.

Taarab został "sprowadzony" do Zanzibaru z Egiptu, pod koniec XIX wieku, przez sułtana Seyyida Barghasha. Sułtan, jak głosi legenda, znany był z zamiłowania do luksusu i przyjemności życia. Samo słowo "taarab" w języku arabskim oznacza mieć radość z muzyki.

Obecnie Bi Kidude uważana jest za główną przedstawicielkę tego, popularnego także w Tanzanii i Kenii, gatunku muzycznego. Na popularność tej muzyki zapracowała jej mistrzyni, Siti Binti Saad, pierwsza śpiewaczka na Zanzibarze i pierwsza gwiazda taarab w latach 30. Saad śpiewała o seksualnych zachowaniach mężczyzn i wykorzystaniu kobiet. Bi Kidude kontynuuje także ten wątek, uczestnicząc w rytualnych ceremoniach inicjacji seksualnej młodych dziewcząt. Mają one na celu zarówno przygotowanie do odgrywania roli dorosłej kobiety jak i uczenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.


Gości szóstej edycji Brave Festival'u przywitał wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski. / Fot. Janina BieleńkoZnikoma ilość światła na scenie nie sprzyjała fotoreporterom. / Fot. Janina BieleńkoWiększość festiwalowych koncertów ma miejsce w sali Impartu, przy ulicy Mazowieckiej. / Fot. Janina Bieleńko
Mocnym, lekko zachrypnięty głos artystki przenosił wyobraźnię w egzotyczny, afrykański świat. / Fot. Janina Bieleńko Publiczność miała okazję posłuchać brzmienia instrumentów z dalekiej wyspy Zanzibar. / Fot. Janina Bieleńko Artystka prawie cały 2 godz. koncert stała przy mikrofonie. Dopiero pod koniec dała się nakłonić na skorzystanie z krzesła, kiedy zespół grał instrumentalne utwory. / Fot. Janina Bieleńko Artyści i ich instrumenty stanowiły jedyną ozdobę skromnej scenografii. / Fot. Janina Bieleńko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Andrzeju. Na 99% ceremonia inicjacji, którą zawiaduje Bi Kidude, nie ma nic wspólnego z brutalnymi aktami okaleczania kobiet, o których Pan pisze. Dla 100% pewności potrzebuję potwierdzenia z trzeciego źródła - czekam na odpowiedź z Zanzibaru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm Panie Andrzeju. Nie znajduję w tekście pomówienia mężczyzn o cokolwiek ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę o wprowadzenie korrekty do Pani artykułu! Tym razem to nie mężczyźni są winni inicjacji kobiet w Afryce! A same kobiety: ich babki, ciotki, prabapki, a nawet matki! Czyli na wspak pojęta tradycja islamu!

Jestem za równouprawnieniem, ale żadna inicjacja seksualna dziewczynki w Afryce, która pozbawi je przec wycięcie zardzewiałą żeletką części jej górnych narządów rodnych nie uszczęśliwi ją: nie uczyni z niej dorosłej kobiety! To są stosowane barbarzyńskie wobec młodych dziewcząt w Afryce; który to "fach" podejmują się SAME KOBIETY!! To trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję tak interesującej relacji z Festiwalu. Pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2010 14:54

Świetny reportaż, ciekawy i zachęcający...gratuluję:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.