Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19616 miejsce

Brazuca lepsza od Jabulani. Mundialową piłkę testowała NASA

Centrum Badań im. Amesa należące do NASA przeprowadziło testy aerodynamiczne mundialowej piłki Brazuca.

 / Fot. Football.ua [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http:Piłka Brazuca składa się z sześciu zgrzewanych paneli. Ma lekką chropowatą powierzchnię oraz dłuższe i głębsze szwy od swojej poprzedniczki, Jabulani. Dzięki temu zapewnia lepszą przyczepność, stabilność oraz aerodynamikę na boisku. Nazwa piłki "Brazuca" została wyłoniona we wrześniu 2012 roku w plebiscycie publiczności, w którym wzięło udział ponad milion fanów piłki nożnej.

Naukowcy z NASA postanowili przetestować i sprawdzić czy Brazuca zachowuje się równie nieprzewidywalnie jak jej poprzedniczka, Jabulani - przy strzale wpadała w nieprzewidywalne turbulencje - podaje wyborcza.pl W tym celu przeprowadzono dwa rodzaje testów: "piłka została zbadana w tunelu aerodynamicznym i w kanale wodnym. Chcieliśmy zobaczyć, jak będzie zachowywać się opływające ją powietrze przy różnych prędkościach" - mówi Rabi Mehta, szef badań aerodynamicznych w centrum.

Mehta zauważył, że dzięki wypustkom umieszczonym na powierzchni piłki może ona lecieć na dalsze odległości, a prędkość przy której wpada w turbulencje wynosi 50 km/h. Dzięki temu przy mocnym strzale będzie leciała stabilnie.

Brazuca była testowana przez 2,5 roku. W testach wzięło udział ponad 600 najlepszych światowych piłkarzy m.in. Lionel Messi, Bastian Schweinsteiger i Zinedine Zidane.

Piłkę po raz pierwszy pokazano 4 grudnia 2013 roku. Swoją premierę miała w Parque Lage w Rio de Janeiro.

NASA podkreśla, że testowanie piłek nie należy do ich głównych obowiązków, ale chodzi między innymi o to, by przyciągnąć młodych ludzi do świata nauki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.