Facebook Google+ Twitter

Brazylia. Co najmniej 270 ofiar śmiertelnych żywiołu

Na skutek powodzi i osuwającej się ziemi, życie straciło 270 osób, a bez dachu nad głową pozostaje ponad tysiąc. Do tragicznych zdarzeń doszło na południu kraju, w pobliżu Rio de Janeiro.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aguas_calientes_landslide_april_2004.jpg licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. / Fot. Deszcze o tej porze roku w południowo-wschodniej Brazylii nie są niezwykłym zjawiskiem, natomiast skala opadów tego roku jest ekstremalna. Najbardziej dotknięte miasta Terespolis i Nova Friburgo, położone są w terenach górskich na północ od Rio.

12 stycznia, w ciągu zaledwie 24 godzin, spadło tam 250 mm wody na metr kwadratowy. Jest to taka mniej więcej ilość, jaka normalnie powinna spaść w ciągu miesiąca. Ulewne deszcze, które rozpoczęły się wczoraj, wywołały serię śmiercionośnych lawin błotnych, w wyniku czego dziesiątki ludzi, w tym całe rodziny z dziećmi, zostało po prostu pogrzebanych żywcem podczas snu. Około 1000 osób rejonie tragedii straciło dach nad głową, a zabójczy żywioł niszczył domy, linie energetyczne i drogi - czytamy w guardian.co.uk

Poszukiwania żyjących prowadzi licząca około 800 osób ekipa ratownicza, składająca się z pracowników obrony cywilnej państwa i strażaków. W dniu dzisiejszym do regionu dotkniętego katastrofą ma udać się prezydent Dilma Rousseff, a brazylijski rząd ogłosił pomoc finansową na usuwanie skutków tragedii i odbudowę infrastruktury, w wysokości ok 400 mln dolarów.

Liczba ofiar z pewnością będzie wzrastać, gdyż ekipy ratownicze dotrą do bardziej niedostępnych miejsc w tym niezwykle trudnym terenie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Manipulowanie metodami przy pomocy związków chemicznych w atmosferze w celu regulowania stanu pogody może powodować niekorzystne zjawiska w innych regionach Ziemi, czego przykładem są opisane tutaj zdarzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.