Facebook Google+ Twitter

Brazylia: Lista UNESCO poszerzyła się o kolejnych 17 zabytków

Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) zamieściła na liście zabytków 17 nowych miejsc.

Kanał w Amsterdamie / Fot. JonikO wpisaniu na listę UNESCO nowych zabytków zadecydowała Organizacja podczas spotkania zorganizowanego w stolicy Brazylii. Niestety, na nowej liście nie znalazł się żaden zabytek z terenu Polski. Ostatnim obiektem z terenu Polski dopisanym do Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości w 2006 roku jest Hala Stulecia (Hala Ludowa) mieszcząca się we Wrocławiu. Jako pierwsze na tej liście znalazły się już w 1978 roku historyczne centrum miasta Krakowa oraz zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce. Razem w Polsce mamy 13 miejsc wpisanych na listę UNESCO.

Nowe miejsca wpisane na listę UNESCO:

Wyżyna Centralna (Srií Lanka)
Srilańskie wyżyny rozpościerają się w środkowo-południowej części wyspy. Na ich terenie znajduje się chroniony obszar Peak Wilderness, Park Narodowy Horton Plains i leśna kraina Knuckles Conservation Forest. W tych górskich lasach znajdujących się ponad 2500 m n.p.m. żyje i rośnie niezliczona ilość różnorodnej fauny i flory, łącznie z kilkoma zagrożonymi gatunkami takimi jak srilańsky lampart czy mała małpiatka lori, którą sfotografowano dopiero w zeszłym roku, a do tej pory wierzono, że ten gatunek już całkowicie wyginął.

Papahānaumokuākea (USA)
Rozległy i odizolowany szereg małych, nisko położonych wysepek i atolów Papahānaumokuākea na Oceanie Spokojnym znajduje się ok. 250 km na zachód od Hawajów. Rozłożone są na długości ok. 1931 km. Ochroną objęte są rafy, atole oraz płytkie obszary morskie o łącznej powierzchni około 360 tysięcy km², co czyni pomnik największym morskim obszarem chronionym na świecie. Na dwóch wyspach (Nihoa, Makumanamana) zostały odnalezione pozostałości archeologiczne osad, które istniały tu jeszcze przed erą europejską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.