Facebook Google+ Twitter

Brazylia. Rio de Janeiro cudem świata UNESCO

Z każdym rokiem rozrasta się i pęcznieje Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości – lista, obejmująca niezwykłe obiekty objęte szczególną ochroną organizacji UNESCO, popularnie zwane "Cudami świata".

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazło się niedawno jedno z najpiękniejszych miast Brazylii - Rio de Janeiro, nazywane odtąd "Cudem świata". To śliczne, ponad 11-milionowe miasto, położone wśród wzgórz nad Atlantykiem - z górą Corcovado i plażą Copacabana - jest miejscem wprost niezwykłym. Przez blisko 140 lat (1822-1960) pełniło rolę stolicy niepodległej Brazylii, zanim powstała w kwietniu 1960 roku, położona na wysokości ok. 1000 m n.p.m., nowa stolica, Brasilia.

Komitet Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości, w którym pracuje 21 państw, postanowił dopisać do listy światowej UNESCO, krajobraz naturalnego Rio de Janeiro. "Cidade maravilhosa" - wspaniałe miasto - jedno z najpiękniej położonych miast świata, rozkładające się wspaniale i malowniczo "pomiędzy granitowymi wzgórzami nad zatoką Guanabara" stanęło w rzędzie czterech nowych miejsc na liście szczególnie wyróżnionych obiektów kulturalnych ludzkości. Stanęło dumnie pośród ponad 960 różnych obiektów ze 157 krajów, w tym 745 obiektów dziedzictwa kulturowego.

Oceaniczna Zatoka Guanabara, wielkiego Atlantyku i największy las miejski na świecie, w istocie - Park Narodowy Tijuca - zostały uznane przez Komitet Światowego Dziedzictwa, za największe i najciekawsze walory miasta, które ongiś ukształtowały i zainspirowały twórców i budowniczych, rozwój Rio de Janeiro – podkreśla "Gazeta Prawna".

W opinii architektów i kulturoznawców, do najwspanialszych atrakcji miasta należy zaliczyć także górę Corcovado z ogromnym pomnikiem Chrystusa, który do niedawna był największym posągiem Art Deco na świecie. Rok temu jego rekord wielkości pobili Polacy. Wznieśli w Świebodzinie, na Dolnym Śląsku, najwyższy w świecie monument Chrystusa Króla - 31 m wysokości, o metr wyższy od pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro.

Na uwagę Komitetu Światowego Dziedzictwa zasłużyły również słynne w świecie plaże Copacabana. Zdobyły uznanie za ich wkład w rozwój bogatego plenerowego życia kulturalnego miasta; życia, które stanowi jego cechę charakterystyczną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.