Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27148 miejsce

Brazylijski karnawał na Nowym Świecie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-28 18:51

Gorące brazylijskie tancerki, nauka samby i gry na bębnach – to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Kultury Brazylijskiej, który rozpocznie się w Warszawie w sobotę 1 września. Przez tydzień warszawiacy będą mogli bawić się przy rytmach rodem z Brazylii. Imprezę zakończy parada na Nowym Świecie.

Tak wyglądała uliczna samba w Krakowie. / Fot. CAFPPTematem tegorocznej edycji festiwalu jest Rio de Janeiro. – Program jest tak ułożony, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie – mówi Małgorzata Kołtun ze Stowarzyszenia Kultury Brazylijskiej, która jest organizatorem wydarzenia. Oficjalnie impreza rozpocznie się 4 września uroczystą ceremonią z udziałem ambasadora Brazylii i występem chóru Uniwersytetu Ceara z tego kraju. Ale już od 1 września warszawiacy będą mogli uczestniczyć w warsztatach samby, języka portugalskiego, gry na bębnach i gitarze akustycznej.

Podczas festiwalu odbędą się także zajęciach dla dzieci i rodziców z capoeiry – brazylijskiej sztuki walki z elementami tańca. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z Polski i Bazylii. O mitach i stereotypach dotyczących współczesnej Brazylii będzie się można dowiedzieć podczas paneli i dyskusji na Uniwersytecie Warszawskim. Dla miłośników kina latynoamerykańskiego przygotowano maraton filmów w kinie Luna. Publiczność obejrzy m.in. film “Carmen Miranda: Bananas is My Business”, biografię wielkiej brazylijskiej gwiazdy filmowej lat 40.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie wielka parada na Nowym Świecie w sobotę 8 września. Ulica zamieni się w miasteczko festiwalowe, a późnym popołudniem przejdzie nią Parada Karnawałowa, przypominająca tę, która odbywa się na zakończenie karnawału w Brazylii. Warszawiaków rozgrzeją orkiestry perkusyjne, najlepsze polskie i brazylijskie tancerki samby i uczniowie polskich szkół capoeira.

W sobotni wieczór na Nowym Świecie przy Ordynackiej zagrają brazylijskie zespoły muzyczne, wystąpią gwiazdy m.in. Os Cara de Pau oraz rewia Espirito da Danca Lecio Leala. Festiwal zakończy całonocna impreza w pięciu stołecznych klubach (Organza, Shot Bar, Lemon, Sheesha i Surf), gdzie o oprawę muzyczna zadbają didżeje grający w Polsce muzykę brazylijską.

Festiwal odbywa się w Warszawie od 5 lat. – Nasze stowarzyszenie składa się z grupy ludzi zafascynowanych Brazylią i jej kulturą. Zaczęliśmy organizować festiwal, aby przekazać choć odrobinę tej fascynacji innym ludziom – mówi Małgorzata Kołtun. – Choć Brazylia jest odległa od Polski, to mamy jednak coś ze sobą wspólnego, Polacy tak jak Brazylijczycy lubią się bawić – dodaje Małgorzata Kołtun. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej www.5festiwal.festabrasil.pl. Na wszystkie wydarzenia poza maratonem filmowym i imprezami klubowymi wstęp jest bezpłatny.

Julia Sawicka, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.