Facebook Google+ Twitter

BRD100 - album na stulecie Bródna

Kolejna inicjatywa lokalnych aktywistów. Bródno zbiera na wyjątkowy album, w którym znajdą się zdjęcia nadesłane przez mieszkańców. Wszystko z okazji stulecia włączenia Bródna do Warszawy.

 / Fot. Paweł SkyProjekt zakłada przygotowanie w wersji elektronicznej albumu BRD100, który będzie zawierał 100 zdjęć Bródna przesłanych przez jego mieszkańców. BRD100 to oddalona inicjatywa społeczna mieszkańców, którzy chcą włączyć się w rocznicę przyłączenia Bródna do Warszawy. Jest to swoista kontynuacja udanego projektu „Bródno. Generacja PRL”, dzięki któremu wydany został album ze zdjęciami. Album jest też dostępny w wersji elektronicznej.
Inicjatywa BRD100 ma być procesem integrującym lokalną społeczność wokół ważnego dla niej wydarzenia i aktywnie włączyć mieszkańców Bródna do planowania przebiegu tak ważnej rocznicy.
Od lat na Bródnie funkcjonuje grupa społeczników i aktywistów, którzy swoimi oddolnymi aktywnościami wpływają na powolną zmianę wizerunku Bródna i starają się integrować jego mieszkańców. Od lat łączą lokalną społeczność przed oddolne inicjatywy kulturalne takie jak "Kino na B(l)oku", wystawy zdjęć Bródna na klatce schodowej i na balkonach, album "Bródno. Generacja PRL". Działają na rzecz zachowania historii Bródna działając w projektach "Wielokulturowe Bródno" czy "Kolejarskie Bródno".
Za stronę artystyczną albumu będzie odpowiadał Paweł Sky, grafik, projektant, artysta od urodzenia związany z Bródnem. Album będzie firmowało zaś Stowarzyszenie "Kulturalne Bródno", które od lat inicjuje i wspiera wydarzenia kulturalne i edukacyjne na Bródnie.
Bródno, mała ojczyzna, jak piszą autorzy projektu będzie przeżywało w 2016 r. rocznicę przyłączenia do Warszawy. Drewniane, prowincjonalne Bródno po przyłączeniu do Warszawy zaczęło się szybko rozwijać. Powstał nowoczesny gmach szkolny, zbudowano kościół, puszczono linię tramwajową, powstało nowoczesne kino. Wojna położyła kres temu światu. W okresie PRL-u mieszkańcy próbowali odbudować dawne życie, ale brutalna urbanizacja położyła kres dawnych form życia. Dla nowych mieszkańców bloków Bródno to było wielkie blokowisko. Z czasem zaczęto je oswajać, uczłowieczać, a proces ten trwa do dziś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.