Facebook Google+ Twitter

Brda - malownicza rzeka Borów Tucholskich

Rzeka Brda uchodzi za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce i Europie. To jedno z ostatnich miejsc w Polsce, gdzie można - po pełnym dniu przygód w kajaku - rozbić namiot w dzikim lesie i wdychać zdrowe powietrze.

 / Fot. Małgorzata Podobas Tylko tu wśród obłoków dostrzeżesz majestatycznie krążącą pod chmurami parę orłów bielików. Rzeka Brda uchodzi za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce i Europie. Jest lewym dopływem Wisły. Jej długość wynosi 230 km, a linia powietrzna 120 km. Gościnne brzegi Brdy o suchym, piaszczystym podłożu łatwo dostępne od strony wody, pozwalają biwakować pod namiotami niemal wszędzie, wśród najpiękniejszych partii leśnych.


W górnych odcinkach Brda płynie wśród pól i łąk, częste płycizny zmuszają do przenoszenia lub przecągnięcia kajaków / Fot. Małgorzata PodobasW górnych odcinkach Brda płynie wśród pól i łąk, częste płycizny zmuszają do przenoszenia kajaków. Na odcinkach leśnych przeszkodami są powalone przez bobry drzewa. Rzeka przepływa też przez malownicze jeziora. W górnym biegu szlak Brdy prowadzi przez m.in.Na odcinkach leśnych przeszkodami są powalone przez bobry drzewa / Fot. Małgorzata Podobas Jezioro Charzykowskie oraz Jezioro Karsińskie i Widoczno. Po przepłynięciu przez 5 kolejnych jezior płynie na południe wąską doliną wśród mieszanych lasów i wpada do jeziora Szczytno na Pojezierzu Krajeńskim.

Spływy rozpoczynają się więc najczęściej od Jeziora Dużego Pietrzykowskiego (dawniej Jezioro Głębokie) niedaleko Miastka / Fot. Małgorzata Podobas

W środkowym odcinku Brda płynie początkowo poprzez ciąg jezior rynnowych Równiny Charzykowskiej a następnie przez Bory Tucholskie. W środkowym biegu rzeki atrakcję stanowi Zalew Koronowski, sztuczne jezioro powstałe po przegrodzeniu Brdy zaporą.


Brda / Fot. źródło: WikipediaMinąwszy wieś Rytel, Brda płynie wśród sosnowych lasów Borów Tucholskich, stopniowo pogłębiającą się doliną, tworząc w okolicy Tucholi malowniczy przełom z licznymi bystrzami. Przełom ten, zwanym Piekiełkiem, stanowi rezerwat przyrody.


Małe regularne bystrza, nieznaczne progi, łagodne zakręty, mielizny reasumując miejscami bywa ciężko. / Fot. Małgorzata PodobasW korycie spotyka się przeszkody w postaci wykrotów drzew oraz dużych rozmiarów głazy, z których każdy ma swoje imię nadane przez flisaków, np. Owczarz, Wartoka, Kentzer, Tłusty, Chudy, Kierda.
Przełom kończy najpiękniejsze i największe na szlaku Brdy, Jezioro Koronowskie, o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej, z licznymi, głębokimi zatokami, otoczone niemal ze wszystkich stron lasami.

Rady kajakarzy:
Brda / Fot. Małgorzata Podobas* Spływy zacząć można na dowolnym dopływie, z których najbardziej znana i uczęszczana jest Zbrzyca.
* Szlak jest dobrze oznakowany, a zaopatrzenie w żywność nie przysparza większych trudności.*Ciekawym urozmaiceniem są również ścieżki dydaktyczne w Woziwodzie i Gołąbku.
* Dobra sieć komunikacyjna pozwala rozpocząć i zakończyć spływ w dowolnie obranych miejscach.
* Na weekendowy spływ kajakowy najlepiej nadaje się odcinek od zapory w Mylofie do Piły - Młyn ze względu na dużą ilość przeszkód i szybki nurt.
* W Mylofie można przenieść kajaki na Wielki Kanał Brdy i dopłynąć nim do Fojutowa, gdzie kanał krzyżuje się, tworząc najstarszy na Pomorzu akwedukt, z Czerską Strugą, którą wrócić można ponownie na Brdę.
*Bagaże należy zabezpieczyć workami foliowymi, dzięki którym nasz ekwipunek będzie suchy
*Nie rezygnuj z kapoków, rzeka przepływa przez liczne jeziora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

vulture
  • vulture
  • 12.06.2011 12:18

sam jesteś WiDoczno ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Borowiak
  • Borowiak
  • 02.01.2011 15:17

:D Tak tak a ja tu mieszkam :D Buu heh :D fajnie co ? :D i mam to na co dzień :D
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak widok zapierające dech w piersiach, do tego niezwykła zieleń tego rezerwatu od malachitowego mchu do soczystej zieleni młodych liści, wrażenia niezapomniane :) do tego śpiew ptaków i to powietrze ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bory Tucholskie są piękne, byłem tam kilka lat temu na plenerku foto (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ładnie tam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.